Remont domu - wytyczne 2017

Kto w tym roku planuje odnowić nieco swoje mieszkanie, powinien wiedzieć w jakiej materiały najlepiej zainwestować i jak zaaranżować przestrzeń, by była zgodna z najnowszą modą. Także i w kwestii aranżacji wnętrz trendy się bowiem zmieniają i co jakiś czas różne kolory czy dodatki uznaje się za najciekawsze. Rok 2017 jest pod tym względem przełomowy, bo przestaje obowiązywać wiele wytycznych z ostatnich lat, a ich miejsce zajmują inne. Na co warto zwracać uwagę w tym roku?

Nawiązując do natury

Motywem przewodnim jest obecnie natura. Powinny do niej nawiązywać zarówno zastosowane w pomieszczeniach tworzywa, jak i kolory. Na ścianach powinny się więc pojawić błękity w odcieniach nieba czy morza, szarości kamieni, zieleń roślin oraz brązy ziemi. Zwłaszcza ciemna zieleń skradła serca projektantów i we wnętrzach powinna się pojawić koniecznie. Nie wprowadza wcale – wbrew temu co niektórzy sądzą – grobowej atmosfery do środka, a przeciwnie, wycisza i pozwala się zrelaksować. W dodatku można ją zestawić z bardziej energetycznymi barwami, jak fiolet czy czerwień.

Koniecznie trzeba też zadbać o naturalne materiały – te tradycyjne jak drewno i kamień, a także te mniej popularne dotąd, jak na przykład korek. Ciekawa jest też koncepcja wprowadzenia do wnętrz betonu, między innymi jako doniczki czy meble. Z pewnością uczyni to wnętrza oryginalniejszymi, a to kolejna zasada, obowiązująca w tym roku.

Zmiany małe i duże

W nowoczesnym domu warto zmienić nie tylko rzeczy drobne, lecz – w miarę możliwości – także te większe. Celem jest uczynienie domostwa możliwie jak najbardziej ekologicznym. Można to uzyskać przede wszystkim przez zastosowanie systemów pozwalających czerpać energię Ze źródeł odnawialnych – energii słońca czy wiatru. Zwłaszcza kolektory słoneczne są teraz niezwykle popularne, a można je zamontować tak na dachu, jak i we własnym ogrodzie. Ale dbałość o ekologię powinna wykraczać ponad to minimum. Przede wszystkim źródła odnawialne mogą nie tylko zasilać urządzenia elektryczne w domu, lecz również grzać wodę czy ogrzewać cały dom. W tym celu trzeba nieco zmodernizować istniejące systemy, a przede wszystkim ocieplić budynek (również od góry), by ciepło nie uciekało.

Wszystkie te zmiany – mimo że brzmią jakby były bardzo kosztowne – zwrócą się po pewnym czasie z nawiązką, bo oszczędzamy na rachunkach. Część z nich można przeprowadzić samodzielne – wystarczy tylko mieć odpowiednie sprzęt. Znajdziemy go między innymi na stronie sklepu MAGMA, oferującego mnóstwo narzędzi i urządzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here