Jak wybrać dobre biuro podróży?

Mało który turysta ma w sobie na tyle odwagi (albo i głupoty), by zaplanować Dominikana – wycieczki na własną rękę. Samodzielnie wykupić bilety lotnicze, ustalić konkretne miejsce pobytu i jeszcze do tego rozplanować dokładnie każdy dzień wyjazdu, aby na sto procent wykorzystać wszystkie chwile swojego urlopu. Osoby, które podróżują regularnie, prędzej czy później decydują się właśnie na takie rozwiązania i ostatecznie totalnie rezygnują z nawiązywania współpracy z biurami podróży, dostrzegając od razu, że na zorganizowanych wycieczkach mocno się przepłaca. Trzeba zapłacić nie tylko za hotel, ubezpieczenie, atrakcje czy wyżywienie, ale też dodać trochę pieniędzy do budżetu samego biura podróży, co jest rzeczą oczywistą i niepodważalną. Niby więc wakacje na własną rękę opłacają się bardziej, ale to, ile czasu należy włożyć w ich idealne przygotowanie, każdego może zniechęcić do opuszczania swojego domu. Pewni turyści powinni więc mimo wszystko korzystać z usług biur podróży. A jak je wybrać, by potem tego nie żałować?

Dobre biuro musi działać legalnie. Jeżeli jego nazwa jest turyście dobrze znana, najprawdopodobniej jego działalność jest prowadzona w sposób zgodny z polskimi przepisami, ale mimo tego warto by było to sprawdzić. W przypadku mniejszych i mniej słynnych biur podróży jest to konieczna droga. A jak ustalić legalność działalności na własną rękę? Otóż wystarczy zobaczyć, czy wybrana firma występuje na liście organizatorów turystyki bądź pośredników turystycznych – jeżeli tam jej nie ma, lepiej poszukać dla siebie czegoś innego. Kompletne rejestry są oddane do wglądu wszystkim zainteresowanym nimi turystom. Aby je sprawdzić, wystarczy zadzwonić na specjalną infolinię albo wejść po prostu na stronę internetową Centralnego Rejestru Zezwoleń Turystycznych Ministerstwa Gospodarki i Pracy. Stacjonarna siedziba instytucji mieści się w Warszawie. Tam też można zdobyć niezbędne informacje, ale bez sensu się po nie udawać, skoro można uzyskać je dużo szybciej – przez telefon bądź Internet.

Każdy chce też, by jego Dominikana – wycieczki były dla niego i jego bliskich w stu procentach bezpieczne. Każdy zdaje sobie również sprawę z tego, że w życiu często dochodzi do różnych sytuacji losowych, których nie da się przewidzieć, a które mogą zmusić człowieka do rezygnacji z całego wyjazdu. Niestety wycieczki organizowane przez biura podróży (nie licząc ofert last minute) trzeba rezerwować z pewnym wyprzedzeniem – przynajmniej kilkutygodniowym, a czasem nawet kilkumiesięcznym. Turysta stara się je dostosować do terminu swojego urlopu, ale nigdy nie wie, czy coś takiego mu nie wypadnie, przez co będzie musiał odwołać swój wyjazd. A co wtedy? Otóż niektóre biura podróży zapewniają turystom niemalże całkowity zwrot pieniędzy w przypadku wyjątkowych okoliczności. Warto więc sprawdzić, jaką kwotę będzie można odzyskać, jeżeli dojdzie do konieczności anulowania podróży. Im wyższa ona jest – tym oczywiście lepiej. Daje to turystom takie dodatkowe zabezpieczenie finansowe.

www.fabrykapodroznika.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here