Jak uratować ubranie ubrudzone żywicą?

Podczas spaceru po lesie czy parku zdarza się, że ubrania ulegną zabrudzeniu żywicą drzew. Powstałe w ten sposób plamy trudno się usuwa, jednak istnieją sposoby, które mogą uratować poplamione ubranie. Usunięcie żywicy z ubrań składa się z kilku kroków.

1. Usuwanie plamy
Plamy z żywicy [w zależności od tekstu] można spróbować usunąć, wykorzystując niską temperaturę. Ubranie z plamą należy umieścić w zamrażarce lub nałożyć na nie kostki lodu. Po kilku minutach żywica powinna być już zamrożona i twarda, dzięki czemu łatwiej zdrapać ją z materiału. Trzeba jednak uważać, aby nie zniszczyć tkaniny ostrymi przedmiotami.
W sytuacji zabrudzenia materiału żywicą, przydatne mogą okazać się różnego rodzaju rozpuszczalniki. Pierwszym z nich jest esencja z drzewa herbacianego, którą należy wylać na żywicę i poczekać, aż ulegnie rozpuszczeniu. Innym rozpuszczalnikiem, mogącym usunąć taką plamę z ubrań, jest spray WD40, który można nabyć w sklepach z akcesoriami samochodowymi, z elektroniką, czy w supermarketach. Na opakowaniu tego środka znajdują się informacje na temat tego, w jaki sposób go używać i jak długo powinien znajdować się na materiale.
2. Zmywanie rozpuszczalnika
Po zastosowaniu któregoś z rozpuszczalników, konieczne jest usunięcie jego pozostałości z odplamianego ubrania. Do tego celu można wykorzystać ocet pomieszany z wodą lub spirytus salicylowy, który dostępny jest w aptekach. Do delikatnych ubrań lepiej użyć roztworu octu, który ma delikatniejsze działanie, niż spirytus. Wybraną substancję należy wylać na ściereczkę lub ręcznik papierowy, a następnie pocierać nim zaplamiony materiał tak długo, aż z ubrania zniknie plama i zostanie usunięty rozpuszczalnik.
Rozpuszczanie żywicy i pozbywanie się resztek rozpuszczalnika z ubrania należy powtarzać do momentu całkowitego usunięcia plamy.
3. Wypranie ubrania
Kiedy żywica zostanie usunięta, a rozpuszczalnik wypłukany z tkaniny octem lub spirytusem salicylowym, czyszczone ubranie trzeba koniecznie wyprać. Najlepiej wyprać je w pralce, co pozwoli na pozbycie się zarówno plamy, jak i rozpuszczalnika i środków wykorzystanych do jego usunięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here