W dobie pandemii i wzrostu świadomości na temat higieny, rękawiczki jednorazowe stały się nieodłącznym elementem życia codziennego. Jednak nie wszystkie rękawiczki są takie same. Wybór odpowiednich jest kluczowy dla zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa – tak użytkowników, jak i innych osób.
Rękawiczki lateksowe – wady i zalety
Rękawiczki jednorazowe wykonane z lateksu są jednym z najczęściej stosowanych rodzajów rękawiczek. Zalety takie jak duża elastyczność, wytrzymałość i odporność na rozdarcia sprawiają, że są one chętnie wybierane przez personel medyczny, pracowników przemysłowych, a także osoby dbające o higienę w domu.
Niestety, lateksowe rękawiczki jednorazowe mogą powodować reakcje alergiczne u osób z nadwrażliwością na lateks, co stanowi ich główną wadę. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą okazać się rękawice lateksowe bezpudrowe, które mogą być bezpiecznie użytkowane przez znacznie większą grupę ludzi.
Rękawiczki winylowe i nitrylowe
Rękawiczki jednorazowe winylowe i nitrylowe są alternatywą dla rękawiczek wykonanych z lateksu. Rękawiczki winylowe są wykonane z PCW, co oznacza, że są one wolne od alergenów występujących w naturalnym lateksie, co zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych u użytkowników. Są one stosunkowo tanie i mają dobrą wytrzymałość na rozdarcia, ale są mniej elastyczne niż lateksowe i nitrylowe rękawiczki jednorazowe.
Rękawiczki jednorazowe nitrylowe są bardziej wytrzymałe i elastyczne niż winylowe, a jednocześnie wolne od białka lateksowego, co czyni je dobrym wyborem dla osób z nadwrażliwością na tego typu substancje. Niestety, rękawiczki jednorazowe nitrylowe są zwykle znacznie droższe niż winylowe.
Uczulenie na lateks – fakty i mity
Uczulenie na lateks jest częstym problemem zdrowotnym, który dotyczy osób narażonych na kontakt z lateksowymi produktami, takimi jak rękawiczki medyczne, prezerwatywy i inne. Istnieją jednak pewne mity związane z alergią na lateks, które warto rozwiać. Jednym z takich mitów jest przekonanie, że osoby uczulone na owoce tropikalne, takie jak banany, są bardziej narażone na reakcje alergiczne na lateks. W rzeczywistości, uczulenie na lateks może wystąpić u każdej osoby, bez względu na historię alergii pokarmowych.
Z drugiej strony warto wiedzieć, że alergia objawiająca się przy kontakcie z rękawiczkami lateksowymi dość często związana jest nie z samym lateksem, ale z pudrem, który sprawia, że rękawiczki nie sklejają się i łatwiej się je zakłada. Dlatego też rękawice lateksowe bezpudrowe są rozwiązaniem, które na pewno warto wypróbować.
Rękawice lateksowe bezpudrowe znajdziesz w ofercie Grupy Anmar