Stalki do noży

Funkcjonalna kuchnia to nie tylko rozkład pomieszczenia, dobrej klasy sprzęt AGD i odpowiednia organizacja. Bardzo ważną rolę pełnią także niewielkie kuchenne gadżety. Jednym z nich są bez wątpienia kuchenne noże. W te warto zainwestować, by gotowanie było przyjemnością. Jak potem właściwie o nie dbać? Co zrobić, gdy ostrze się stępi?

Czym się kierować przy zakupie kuchennych noży?

Zestaw dobrej jakości noży to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Jeśli mają właściwie służyć, nie warto na nich oszczędzać. Ostrze musi być wykonane ze stali szlachetnej, twarde, solidne, właściwie zakończone. Najlepiej zainwestować w kilka różnych noży lub gotowy zestaw. Inne ostrza proponowane są do krojenia warzyw, inne do owoców, jeszcze inne do pieczywa czy mięsa.
Profesjonalne noże to także wygodna rękojeść. Nóż musi stabilnie leżeć w dłoni, by był bezpieczny, ale i by pozwalał na szybkie, komfortowe krojenie. Kupując noże, warto zwrócić uwagę także na zalecenia producenta dotyczące przechowywania i mycia.

Jak naostrzyć stępiony nóż?

Stępione noże to coś, co skutecznie odbiera radość gotowania. Jak temu zapobiec? Po pierwsze, należy każdy nóż przechowywać osobno, by nie stykał się z innymi akcesoriami, które mogą go stępić. Po drugie, noże należy myć ręcznie, nie w zmywarce. Po trzecie, kroić należy zawsze na desce do krojenia, nigdy na blacie, zwłaszcza kamiennym.
Trzeba mieć jednak świadomość, że prędzej czy później, na skutek użytkowania, każdy nóż się stępi. Nie oznacza to od razu, że nie nadaje się do użycia. Wystarczy specjalna stalka do noży, by szybko przywrócić ostrzu jego pierwotne właściwości.

Stalka do noży – gdzie szukać tej odpowiedniej?

Urządzenie do ostrzenia noży to coś, co obowiązkowo powinno naleźć się w każdej kuchni. Wystarczy od czasu do czasu naostrzyć nim kuchenne noże, by te były jak nowe i świetnie sprawdzały się na co dzień, podczas przygotowywania ulubionych potraw.
Gdzie szukać dobrej klasy stalki do noży? Najlepiej zajrzeć do sklepu, który specjalizuje się w wyposażeniu kuchennym. Tego rodzaju punkty sprzedaży działają i stacjonarnie, i online. Ogromny wybór akcesoriów do kuchni oferują także sklepy gastronomiczne. Kupiona tam stalka do noży z pewnością będzie spełniała wszystkie wymagania dotyczące jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here