Jak się pozbyć muszek owocówek?

Wywilżna karłowata, znana powszechnie pod nazwą muszki owocówki, jest niewielkim owadem, żywiącym się drożdżami, które znajdują się w psujących się owocach. Z tego powodu muszki owocowe często żyją w pobliżu owoców lub naczyń, na których pozostały resztki słodkiego jedzenia. Mogą one pojawić się zarówno w ogrodzie, jak i w domu, gdzie przechowuje się owoce. Najczęściej owady te pojawiają się w domu jesienią i latem. Pozbycie się ich polega na dokładnym usunięciu dorosłych osobników oraz składanych przez nie jaj. Można tego dokonać, stosując kilka sposobów, a po usunięciu muszek należy postarać się o to, aby nie pojawiły się ponownie.

1. Usunięcie przyczyny
Aby pozbyć się muszek owocówek [w zależności od tekstu] trzeba usunąć przyczynę ich występowania, czyli owoce, którymi się żywią. Należy wyrzucić wszystkie zepsute lub zaczynające gnić owoce i umyć naczynia, które miały kontakt z owocami. Konieczne jest także zabezpieczenie pozostałych owoców przez umieszczenie ich w lodówce lub w szczelnych pojemnikach.
2. Pozbycie się dorosłych muszek
Dorosłe osobniki składają jaja, które po jakimś czasie zmieniają się w dorosłe owady. W ich zlikwidowaniu pomoże odkurzacz, którym należy odkurzyć miejsca, w których znajdują się owady. Kilkukrotne odkurzenie muszek może jednak nie usunąć wszystkich osobników. W takiej sytuacji przydatna może się okazać pułapka na tego typu owady. W miejscach, gdzie muszek jest najwięcej, można umieścić lep na muchy, do którego muszki będą się przyklejać. Można również wlać do butelki lub szklanki wodę z octem, trochę wina lub sok z cytryny, a kiedy w pobliżu znajdzie się dużo owadów, usunąć je za pomocą odkurzacza.
3. Zlikwidowanie jaj
Kolejnym krokiem pozbywania się muszek owocówek jest zlikwidowanie złożonych przez nie jaj. Usuwanie ich polega na dokładnym wytarciu wszystkich miejsc, w których znajdowały się muszki. Najczęściej są to blaty w kuchni, zlew, stoły i parapety.
4. Zapobieganie ponownemu pojawieniu się muszek
Aby muszki owocówki nie wracały do domu, powinno się na bieżąco usuwać nadpsute owoce i zabezpieczać świeże, wkładając je do szczelnych pojemników. Należy też od razu spłukiwać naczynia, na których znajdowało się jedzenie czy słodkie napoje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here