Jak poradzić sobie z z molami spożywczymi?

Omacnica spichrzanka, czyli mol spożywczy, jest ćmą, która żyje głównie w suchych produktach spożywczych, a także w opakowaniach. Mole spożywcze mogą pojawić się w pożywieniu takim jak mąka, cukier czy kasza oraz w szczelinach i zakamarkach opakowań tych produktów. Jaja moli spożywczych również składane są w sypkim pożywieniu, w którym po kilku dniach przemieniają się w larwy, a następnie w dorosłe owady. Jeśli w domu pojawiły się mole, należy jak najszybciej się ich pozbyć, aby zmniejszyć ilość składanych przez nie jaj. Aby zlikwidować mole spożywcze, trzeba dokładnie wykonać kilka czynności.

1. Wyrzucenie sypkich produktów
Aby usunąć mole spożywcze [w zależności od tekstu] konieczne jest pozbycie się wszystkich opakowań z mąką, cukrem, otrębami i innymi sypkimi produktami, w których mogły znaleźć się mole. Trzeba przejrzeć wszystkie półki lub szafki z jedzeniem i wyrzucić te opakowania i pojemniki, w których znajdują się mole, ich jaja lub larwy. Pozostawienie produktu, w którym znalazły się jakiekolwiek formy tych owadów, spowoduje ponowne pojawienie się moli. Jeśli moli jest bardzo dużo, koniecznie może się okazać wyrzucenie wszystkich suchych produktów, nawet takich, które wydają się wolne od owadów. Wyrzuconych do kosza produktów trzeba jak najszybciej pozbyć się z domu, wynosząc je na śmietnik.
2. Wyczyszczenie szafek i pojemników
Kolejnym krokiem, pozwalającym zlikwidować mole, jest dokładne odkurzenie i umycie wszystkich szafek i pojemników, w których mogły przetrwać jaja owadów. Do umycia tych miejsc najlepsza będzie ciepła woda z płynem lub mydłem. Po dokładnym wyczyszczeniu wszystkich kuchennych mebli i pojemników, należy je przemyć wodą z octem lub z olejkami eterycznymi.
3. Pułapki na mole
W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego i w supermarketach można nabyć pułapki na mole spożywcze. Rozstawienie ich w miejscach, w których mogą pojawiać się mole, pomoże w wyłapaniu osobników płci męskiej, dzięki czemu rozmnażanie się owadów stanie się niemożliwe. Pułapki na mole gwarantują, że ilość składanych przez te owady jaj będzie coraz mniejsza, aż do całkowitego ich zlikwidowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here