Czyszczenie przypalonych naczyń

Przypalonych garnków lub patelni często nie da się wyczyścić podczas normalnego zmywania, a użycie drucianych gąbek czy ostrych narzędzi może uszkodzić powierzchnię naczynia. Wyczyszczenie przypalonych naczyń nie jest jednak niemożliwe, jeśli wykorzysta się jedną z kilku domowych metod.

Chemia gospodarcza
Aby wyczyścić przypalony garnek [w zależności od tekstu] można wykorzystać takie środki jak proszek czy płyn do czyszczenia lub proszek do prania. Proszek lub mleczko do czyszczenia należy nanieść na przypaloną powierzchnię i odczekać kilka godzin, a następnie wyczyścić gąbką. Można też wykorzystać tabletkę do zmywarki. Należy umieścić ją w garnku, po czym dolać pół litra gorącej wody i zostawić na kilka godzin. Substancje zawarte w tabletce powinny rozpuścić przypalony osad. Wyczyszczony garnek trzeba koniecznie spłukać dużą ilością czystej wody, aby nie pozostawić w nim resztek substancji czyszczących.

Artykuły spożywcze
Do wyczyszczenia przypalonego naczynia przydać się mogą takie środki jak ocet lub cola. Wybrany płyn należy umieścić w przypalonym garnku i gotować przez kilkanaście minut. Wykorzystać można także sól, którą trzeba wsypać do garnka, a następnie pocierać gąbką do chwili, aż przypalona powierzchnia zostanie wyczyszczona. W obu przypadkach po wyczyszczeniu naczynia, należy je dokładnie umyć płynem do mycia naczyń i wypłukać. Ryż gotowany przez kilka godzin w przypalonym garnku także może sprawić, że przypalony osad będzie łatwo usunąć z naczynia gąbką.

Zachowanie ostrożności
Podczas czyszczenia przypalonych garnków powyższymi metodami, należy uważać, aby nie zniszczyć naczynia. Niektóre proszki czy mleczka do czyszczenia mają składniki, które mogą porysować czyszczoną powierzchnię. Jeśli naczynie powleczone jest delikatnym materiałem, lepiej nie stosować na nim środków, które mogą je porysować. Czyszczenie za pomocą tabletki do zmywarki można zastosować tylko w przypadku takich naczyń, które nadają się do mycia w zmywarce. Jeśli producent podał informację, że garnka nie można myć w zmywarce, należy unikać czyszczenia go za pomocą tabletek. Szczególną uwagę należy zwrócić na garnki emaliowane, których nie powinno czyścić się za pomocą octu czy coli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here