ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży, chociaż zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla zdrowia mamy i dziecka, jest dość nieprzyjemną chorobą ciążową. Nie musisz się godzić na dyskretne zwalczanie bólu głowy w ciąży. Są tak efektywne środki, aby szybko i może się z nim uporać. Nacisk głowy dotyczy części kobiet w ciąży. Za jego pojawienie się odpowiada mnóstwo elementów, m.in. hałas, stres, zmęczenie, za mało treningu na świeżym powietrzu, deficyt odpoczynku czy zbyt długie spanie, picie za niewielkiej liczby płynów i niezdrowe żywienie się. Nacisk głowy na początku ciąży zwykle związany jest ze kolejami hormonalnymi. Dowiedz się, więc więcej na temat bólu głowy w ciąży.

Uśmierzanie bólu głowy w ciąży

Wzmożona produkcja estrogenów i progesteronu w ciąży, obowiązkowa dla prawidłowego wzrostu płodu, powoduje wchłanianie wody w tkankach, czego wynikiem są niezauważalne obrzęki. Obrzęki w ciąży mają nie tylko tkankę podskórną, a również tkankę mózgową. Znajdujące się tam receptory nerwowe reagują uciskiem na podniesiony nacisk i zwiększone ciśnienie krwi. Powodowane wewnętrznymi obrzękami uciski głowy nie są na szczęście szkodliwe ani dla przyszłej mamy, ani dla dziecka. Co robić, aby uśmierzać bólom głowy w ciąży?
•Spowolnij tempo życia. Na co dzień staraj się unikać stresów, odpoczywaj i regeneruj się.
•Wysypiaj się. Systematycznie potrzebujesz 8-10 godzin snu. Dobrze zrobi ci popołudniowa drzemka.
•Dbaj o ruch, aby dotlenić organizm.
•Często się odżywiaj, bo głód okazuje się nie właśnie ssaniem żołądka, jak i uciskiem głowy.
•Jedz artykuły obfite w magnez (kasza gryczana, mąka razowa, pestki dyni, muesli, banany, migdały, kakao, koper, soja, szczaw, biała fasolka, botwina, jeżyny). Deficyt magnezu w ciąży często powoduje nacisk napięciowy, słaby i niezbyt mocny, natomiast trudny.
•Dbaj o dawaniu organizmowi odpowiedniej liczby wody. Chociażby małe odwodnienie zagraża uciskiem głowy. Kawa, herbata, gęste napoje służą utracie płynów lub zmniejszają ich zatrzymywanie. Dużo pij niegazowanej wody mineralnej o niskiej ilości minerałów.
•Śpij na komfortowym materacu, bo nacisk głowy często wynika z kręgosłupa. Materac nie powinien być ani za twardy, bo na twardym podłożu mięśnie są zawsze napięte, ani za cienki, bo wówczas kręgosłup jest ugięty i nierówno obciążony.

jak poradzić sobie z bólem głowy w ciąży

Migrena w ciąży

Migrena w ciąży potrzebuje pomagania nie przez specjalisty prowadzącego ciążę, tylko przez specjalistę. W leczeniu bólów migrenowych winien wesprzeć neurolog. Analizowania naukowe pokazują, że w rezultacie przemian hormonalnych będących w czasie ciąży mnóstwo pań mających na migrenę zapomina o bólach głowy. Mechanizm owego działania nie został do końca zrozumiany, jednakże statystyki potwierdzają, iż kluczowe uciski migrenowe, jednostronne, pulsujące i duże, w czasie ciąży są zdecydowanie rzadziej. Przed chcianym zajściem w ciążę najlepiej dopasować z neurologiem terapię, bo mnóstwo leków farmakologicznych wykorzystywanych w leczeniu migreny jest niewskazanych dla osób w ciąży. Bóle głowy w ciąży potrafią i być podyktowane przez dolegliwości i stany zapalne zatok, oraz choćby niewłaściwie dopasowane okulary. Wtedy konieczna jest konsultacja z laryngologiem i okulistą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here