ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi, czyli nacisk jaki wywiera krew na ścianki tętnic, to jedyny z niejednokrotnie sprawdzanych wskaźników przez specjalistów. Bowiem powszechnie jest, iż chory ma za małe czy za wysokie ciśnienie tętnicze. Jakie jest dobre ciśnienie krwi? Norma ciśnienia tętniczego krwi zależy od wieku oraz kilku różnych elementów. Różne będą ważne wartości ciśnienia krwi dla dzieci, inne dla dorosłych, a trochę inne dla osób starych. Wyjątki od przyjętej normy są również u osób pacjentów na cukrzycę oraz z dolegliwościami nerek. Przeczytaj interesujące informacje na tenże temat.

Mierzenie ciśnienia krwi – przygotowanie do pomiaru ciśnienia krwi

Do analizowania krwi, wbrew pozorom, należy się dobrze przygotować, bo jest toż wyjątkowo istotne. Przede wszystkim, podstawowe zalecenia, to:
1. Nie należy mierzyć ciśnienia krwi bezpośrednio po dużym posiłku. Najlepiej odczekać godzinę
2. nie można pić kawy oraz palić papierosów co najmniej 30 minut przed pomiarem ciśnienia
3. przed pomiarem wskazany jest kilkuminutowy wypoczynek w pozycji będącej z podpartymi plecami, w zamkniętym pomieszczeniu
4. ciśnienie krwi należy mierzyć przy normalnej temperaturze ciała. Jeśli organizm jest wyziębiony czy rozgrzany, warto chwilę odczekać
5. pomiar winien być spełniony w lewej ręce; jeśli specjalista stwierdzi słabe krążenie w lewej ręce, to mankiet można zapiąć wokół prawego nadgarstka
6. chory winien znajdywać się w pozycji siedzącej, z podpartymi plecami, kończyna górna winna być obnażona, bez uciskającej odzieży, biżuterii, zegarka, luźno wsparta ze zgięciem łokciowym na poziomie 4. międzyżebrza. Mankiet winien znajdować się na wysokości serca, niezależnie od pozycji ciała chorego

jakie powinno być prawidłowe ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi – normy

Normy ciśnienia krwi będą różne dla osoby dorosłej, dla niemowlęcia oraz dla noworodka. Optymalne ciśnienie krwi dla dorosłego sięga 120/80 mm Hg. Dziecko od 1. do 8 roku życia winno być ciśnienie tętnicze 110/75 mm Hg, jednak noworodek – 102/55 mm HG.

Pomiar ciśnienia krwi we innym domu – zasady

To, lub udaje się utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi, najłatwiej sprawdzić przez samodzielne mierzenie ciśnienia w domu.
1) Poleca się stosowanie w pełni automatycznych aparatów posiadających walidację z mankietem zakładanym na ramię.
2) Należy wykonywać po 2 pomiary w kilkuminutowych odstępach, rano oraz wieczorem, o określonych porach, w regularnych odstępach czasu (np. 6.00–18.00, 7.00–19.00 itp.). Pomiary winnym być wykonywane bezpośrednio przed przyjęciem preparatów, i w godzinach porannych przed jedzeniem.
3) Przed założeniem ciśnieniomierza naramiennego naciśnij tętnicę ręki dwoma palcami w odległości ok. 2,5 cm ponad łokciem, po lewej stronie ręki, by określić, w którym miejscu tętno jest najlepsze. Mankiet ciśnieniomierza naramiennego winien znajdować się ok. 1,5 cm od łokcia. Ciśnieniomierz nadgarstkowy zakładaj zawsze w tenże sposób, by rękę była skierowana do góry, a mankiet ciśnieniomierza nadgarstkowego winien znajdować się w odległości ok. 1,5 cm od dłoni.
4) Mankiety na rzepy mocno ściśnij. Mankiet ciśnieniomierza również nadgarstkowego, jak również naramiennego podczas pomiaru winien znajdować się na tym samym poziomie co serce.
5) Przed pomiarem odwróć rękę do góry, usiądź w wyprostowanej pozycji na krześle, weź 5-6 głębokich oddechów oraz rozluźnij całe ciało.
6) Jeśli mankiet nie jest na tym samym poziomie co serce czy ciężko ci jest utrzymać rękę w bezruchu, to do podparcia ramienia możesz zastosować jakiegoś miękkiego przedmiotu, np. zwiniętego ręcznika. Podczas pomiaru nie wolno odchylać się, rozmawiać ani poruszać ręką.
7) Przed kolejnym pomiarem należy odczekać blisko 5 minut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here