Plan treningowy

Dobrze skonstruowany plan ćwiczeń na siłowni umożliwia na uzyskanie dobrych efektów fizycznych oraz zdrowotnych. Co należy wziąć pod uwagę oraz o czym pamiętać dobierając rozkład ćwiczeń?

Uniwersalny plan ćwiczeń na siłownię

Na wstęp warto zastanowić się, lub coś takiego w ogóle jest. Prawie każdy marzy o doskonałym zdrowiu oraz atrakcyjnej sylwetce – a zrobienie tego istnieje w zasadzie niemożliwe bez wdrożenia właściwych ćwiczeń oraz kuracji. W takim razie pojawia się pytanie, jak ułożyć plan treningowy, który umożliwi na osiągnięcie założonych celów?
Przede wszystkim należy pamiętać, iż rozkład ćwiczeń winien być dopasowany w wielkim stopniu indywidualnie. Innego pomysłu na siłowni potrzebują bowiem mężczyźni oraz kobiety, odmienne rozpisanie treningu będzie dotyczyło sportowców oraz osób dopiero wracających po prawej kontuzji. Tego rodzaju czynników jest niezwykle wiele, co skutkuje pewnego typu wyzwaniem przy dopasowaniu właściwego schematu ćwiczeń na siłownię.

Wszystko wykorzystuje się w głowie

To hasło jest wystarczająco znane, jednak powszechnie jest lekceważone – i to zupełnie niesłusznie. Zanim rozpoczniesz faktyczny trening na siłowni, w pierwszej kolejności powinieneś uświadomić sobie swoje cele i znaczenie rozkładu ćwiczeń. Motywacje do rozpoczęcia treningu potrafią być bardzo rozmaite – od pozbycia się zbędnych kilogramów, przez utrzymanie odpowiedniej sylwetki, po wyrobienie doskonałej formy godnej zawodowego sportowca.

idealny plan treningowy czyli idealny plan ćwiczeń
Musisz wiedzieć, iż systematyczny trening na siłowni zwiększa siłę oraz wydolność mięśni, zwiększając tym jednym tolerancję na zmęczenie. Wraz z dobrze dobranym jadłospisem podwyższa objętość tkanki mięśniowej, co działa na regulowanie prawidłowego składu ciała. Optymalny program ćwiczeń umożliwia na modelowanie sylwetki i działa na całościowy aparat ruchu, m.in. wzmacniając kości, stawy oraz więzadła, a również usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego.

Jak ułożyć plan treningowy?

By plan ćwiczeń na siłowni spełnił własną funkcję, winien się odznaczać co najmniej kilkoma cechami. Jedną z istotnych jest częstotliwość. Niezwykle wielu zależy tutaj od twojego poziomu zaawansowania lub tego stanu psychofizycznego, jednak biorąc pod uwagę względy zdrowotne, sugeruje się treningi co najmniej 2 razy w tygodniu – jednak nie w dni następujące po sobie. Długość pojedynczego treningu winna jednak mieścić się w przedziale czasowym od 20 do 60 minut.
Drugi krok to dobór formy treningowej, od której ściśle zależy już szczegółowy plan ćwiczeń. Zwykle składa się trening obwodowy czy trening rodzaju “body building”. Pierwszy z nich przyznaje się wykonywaniem ćwiczeń (zwykle 8-12) jedno po drugim prawie bez przerwy, odpoczynek następuje dopiero po zakończeniu pełnego obwodu, oraz zatem wszelkich stacji ćwiczebnych. Trening “body building” to natomiast forma kulturystyczna. Rozpisanie treningu składa się o każdorazowy dobór 8-12 ćwiczeń na wyższe grupy mięśniowe, a odpoczynek następuje po zakończeniu każdego ćwiczenia oraz każdej serii. Dzięki temu możliwe jest wykorzystywanie znaczniejszych obciążeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here