Zimne nóżki to z pewnością jeden z symboli klasycznej kuchni polskiej. Niegdyś zaliczały się do ulubionych przekąsek naszych rodziców i dziadków, dziś nieco odchodzą w zapomnienie. Czas wskrzesić tradycję i własnoręcznie przygotować nóżki w galarecie! Chociaż przepis wymaga użycia wielu składników, wspaniały smak dania z pewnością wynagrodzi nam nasze wysiłki.
Proste przepisy a niezwykłe doznania kulinarne
Wbrew pozorom wcale nie musisz sięgać po skomplikowane i pracochłonne przepisy, aby rozpieścić swoje podniebienie. Polska kuchnia wręcz obfituje w szybkie dania i przystawki, po które możemy sięgnąć w każdej chwili. Sałatki, śledzie czy wędzone mięso z odpowiednimi dodatkami są tego doskonałym przykładem. Dziś zajmiemy się jednak innym specjałem, który niegdyś regularnie gościł na polskich stołach i w rodzimych restauracjach. Poniżej sprawdzony przepis na zimne nóżki w galarecie.
Składniki niezbędne do przygotowania nóżek w galarecie
Lista składników potrzebnych do przyrządzenia zimnych nóżek jest co prawda dość długa, jednak większość pozycji zajmują łatwo dostępne przyprawy i zioła. Aby przygotować 10 porcji, wykorzystaj 3 kg nóżek wieprzowych oraz wieprzową golonkę. Konieczna będzie także żelatyna oraz aromatyczna kostka mięsna. Naszym wyborem była Kostka Mięsna WINIARY, którą śmiało możemy polecić nie tylko miłośnikom nóżek w galarecie, lecz także pieczonych i duszonych dań mięsnych, zup i sosów. Zimne nóżki nie mogą także obyć się bez warzyw. Wybierz więc 5 sztuk dorodnej marchewki i 4 sztuki pietruszki. Sprawdź też, czy masz w kuchni ocet jabłkowy (wystarczy jedna łyżka), ziele angielskie, liście laurowe, czarny pieprz, główkę czosnku, natkę pietruszki i sól.
Czas na zimne nóżki!
Mając na podorędziu wszystkie niezbędne składniki, możesz przystąpić do realizacji przepisu. Nóżki i golonkę musisz dokładnie oczyścić, a następnie opalić nad ogniem. Następnie warzywa i mięso wymieszaj ze wszystkimi przyprawami, zalej zimną wodą i gotuj, dopóki nie staną się miękkie. Na bieżąco usuwaj z naczynia osad, który będzie się tworzyć na powierzchni wywaru. Po ugotowaniu warzywa i wieprzowinę pokrój w dość drobną kostkę.
Nie wylewaj wywaru, lecz dokładnie go przecedź i wymieszaj z kostką mięsną i łyżeczką żelatyny. Następnie dodaj do niego ocet jabłkowy oraz sól i pieprz do smaku. Teraz mięso i warzywa mogą trafić z powrotem do wywaru wraz z posiekaną drobno natką pietruszki. Całość przelej do mniejszych salaterek, które będą pełnić rolę foremek.
Gdy nóżki stężeją, co zazwyczaj zajmuje kilka godzin, mogą trafić prosto na stół. Warto podawać je z cytryną – najlepiej wyciskać ją nad nóżkami, aby wzbogacić smak pysznej przekąski.