Wierzenia w mitologii greckiej

Wielu z nas często zastanawia się co to jest mitologia? Otóż jest ona zbiorem starożytnych mitów, które to powstawały oraz kształtowały się przez stulecia na terytorium antycznej Grecji.
U źródeł mitologii leżą głównie ludzkie wierzenia, świadczące o podejmowaniu przez antycznych Greków prób zrozumienia świata, który to ich otaczał.
w starożytnej Grecji powstała niezliczona ilość mitów, które to są narracyjną opowieścią opowiadającą o wierzeniach poszczególnych starożytnych społeczności. Składają się na nie niezliczone historie o tym, co było na początku istnienia świata. Mity informują czytelnika o pierwszych bogach, o stworzeniu świata oraz pierwszych ludziach zamieszkujących ziemię. Poprzez tworzenie mitów ludzkość starożytnej Grecji próbowała sobie odpowiedzieć na pytania dotyczące sensu życia oraz miejsca człowieka w świecie.
Głównymi bohaterami mitów są przeważnie bogowie, a sposób ich przedstawienia powoduje, że czytelnik odnosi wrażenie, jakby byli oni ludźmi, gdyż wyglądają tak, jak zwykłe osobniki. Co więcej starożytni bogowie rządzą się ustalonymi prawami oraz prowadzą pomiędzy sobą nieustanne walki oraz są podstępni i mściwi.
W mitach greckich po raz pierwszy pojawiły się archetypy, które to były w późniejszych epokach wykorzystywane w literaturze i sztuce.
Mity ze względu na tematykę można podzielić na cztery podstawowe grupy. Pierwsze z nich to mity kosmogoniczne – mówiące o powstaniu świata, drugie to mity antropogeniczne- informujące o powstaniu człowieka, trzecie to mity teogoniczne – o narodzinach bogów, a czwarte to mity genealogiczne mówiące o herosach, rodach i wielkich władcach.

www.alebutik.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKorozja
Następny artykułCo to jest WIFI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here