Jakie są cele Industry 4.0?

Industry 4.0 to inna nazwa czwartej rewolucji przemysłowej. Rewolucja ta polega na zacieraniu się granic między maszynami, a ludźmi. Maszyny sterowane cyfrowo nabierają coraz więcej umiejętności, a nawet uczą się podejmować zdecentralizowane decyzje. Jakie są cele takiej rewolucji?

Zmiana roli człowieka w procesie produkcji

Dzięki Industry 4.0 ma całkowicie zmienić się rola człowieka w przemyśle. Ma on już nie być osobą, która pracuje żmudnie i fizycznie. W tej chwili, na każdym etapie przemysłowej produkcji ma zastąpić go maszyna. Człowiek, ma jedynie kontrolować ogólny przebieg procesów i sprawne działanie systemu.

Ma to też mieć przełożenie na bezpieczeństwo ludzi. Człowiek znajdujący się przed bezpiecznym ekranem komputera jest mniej narażony na odniesienie kontuzji lub ucierpienie w wypadku w pracy. Pracownik jest kierowany przez maszynę, która informuje go o kolejnych krokach postępowania.

Wdrożenia idei Industry 4.0 mają już miejsce w kilku miejscach na świecie. Z czasem staną się coraz bardziej popularne i jest szansa, że wyprą tradycyjny sposób produkcji. Obecnie stosowane są głównie na terenie Niemiec, gdzie termin Przemysłu 4.0. został zdefiniowany.

Większa wydajność

Produkcja oparta wyłącznie na cyfrowych maszynach i sztucznej inteligencji jest wydajniejsza niż tradycyjne metody wytwarzania towarów. Jest to związane z tym, że maszyny nie muszą odpoczywać, nie chorują i nie przechodzą na urlop. Maszyny korzystające zużywają też mniej materiałów. Szacuje się, że w tym trybie oszczędza się do 30% materiałów oraz uzyskuje się aż o 10% wyższą wydajność.

Większa wydajność maszyn oznacza tańszą produkcję większej ilości towaru. Oznacza to niskie koszty produkcji, a co za tym idzie – większy zysk producenta. Można produkować małe serie towaru z zachowaniem zalet jakie towarzyszą produkcji masowej, co wpływa na ich ostateczną cenę oraz jakość.

Elastyczne zmiany ustawień

Sterowanie komputerowe pozwala na to by szybko i łatwo zmienić parametry produkowanego towaru. Zintegrowane systemy produkcyjne pozwalają na produkcję wielu wariantów jednego produktu. Systemy te charakteryzują się również łatwością zarządzania nimi.

Automatyzacja w Industry 4.0 umożliwia wygodne sterowanie wszystkimi procesami produkcyjnymi. Wystarczy jedno polecenie z systemu sterującego by maszyna wykonała zadany ruch lub sekwencję ruchów. To prosty sposób by z produkcji jednego artykułu, płynnie przechodzić do produkcji innego. Wystarczy kilka kliknięć, a całą resztą zajmą się maszyny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here