kancelaria notarialna

Praca notariusza często kojarzy nam się jedynie z rejestrowaniem zmian nieruchomości w księgach wieczystych. Jest to jednak tylko część obowiązków, jakimi zajmują się profesjonalni notariusze pracujący w kancelarii notarialnej. Dowiedz się, w jakich sytuacjach powinieneś skorzystać z ich usług.

Wachlarz zadań notariusza

Notariusz, jak wskazuje sama nazwa, zajmuje się głównie sporządzaniem aktów notarialnych i dokonywaniem czynności prawnych. Akt notarialny jest dokumentem potwierdzającym dokonanie czynności prawnej.

To oznacza, że kiedy kupujesz nieruchomość lub chciałbyś sporządzić testament, powinieneś udać się do kancelarii notarialnej, aby ten akt mógł znaleźć swoje oficjalne odzwierciedlenie w dokumentach.

Notariusz a nabywanie i sprzedawanie nieruchomości

Zawarcie umowy kupna-sprzedaży nieruchomości, wymaga notariusza do sporządzenia odpowiedniego aktu notarialnego i zarejestrowania transakcji w księdze wieczystej. Akt notarialny zawiera podstawowe informacje dotyczące sprzedającego i nabywcy, opis nieruchomości, cenę, za którą zostanie sprzedana, oraz datę przekazania.

Księga wieczysta to oficjalny rejestr, który zawiera pełne informacje na temat nieruchomości, w tym informacje o dawnym i obecnym właścicielu oraz w razie potrzeby informacje o hipotekach czy zajęciach komorniczych.

Notariusz w przypadku dziedziczenia

Kancelaria notarialna może również przeprowadzić nas przez proces dziedziczenia. Mimo że w Polsce jest możliwe sporządzenie testamentu odręcznie, stworzenie testamentu w formie aktu notarialnego daje pewność, że jego autentyczność nie będzie podważana.

Jeśli odziedziczymy majątek, powinniśmy odwiedzić kancelarię notarialną. Jest to wyjątkowo ważne, aby dopełnić wszelkich formalności jak najszybciej, tak aby nikt nie mógł podważać naszych praw do odziedziczonego majątku. Pamiętaj, że tak jak możesz odziedziczyć majątek, możesz odziedziczyć długi. Kiedy długi przewyższają wartość majątku, powinieneś zrezygnować z przyjęcia spadku. W takim przypadku również pomoże Ci notariusz.

Notariusz a inne kwestie

Kancelaria notarialna to także miejsce, w którym możemy rozwiązać mniej typowe sprawy. Na przykład, notariusz może monitorować, jak zarządzany jest majątek osób niepełnoletnich, jeśli są jakiekolwiek wątpliwości co do działań opiekunów.

Mądrym posunięciem jest skorzystanie z usług kancelarii notarialnej, która prowadzi sprawy z konkretnej dziedziny. W ten sposób uzyskasz pewność, że otrzymujesz pomoc od ekspertów z doświadczeniem w sprawach podobnych do twojej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here