Amniopunkcja

Amniopunkcja to badanie, które u wielu osób wciąż budzi sporo emocji. Jednakże jest to niezwykle ważne badanie prenatalne, które może dać wiele ważnych informacji o stanie zdrowia dziecka. Nie warto na wyrost się denerwować, bo wszystko dokładnie wyjaśni ciężarnej lekarz prowadzący.

Czym jest amniopunkcja?

Amniopunkcja to jedno z badań prenatalnych. Jak każde badanie obarczone jest ono niewielkim ryzykiem poronienia, jednakże te skrajne przypadki zdarzają się naprawdę bardzo rzadko. Dzięki amniopunkcji można wykryć i od razu zacząć leczyć różne wady płodu. Choć amniopunkcja wyniki jest badaniem inwazyjnym, to ogromna wiedza na temat metodyki jego wykonywania, skutecznie eliminuje wszelkie zagrożenia.

Badanie to pozwala stwierdzić lub też wykluczyć, wrodzoną wadę genetyczną płodu. Najlepszym momentem na przeprowadzenie tego badania jest okres między 13. a 15. tygodniem ciąży, aczkolwiek możliwe jest wykonanie badania zarówno trochę wcześniej, jak i później. Podane ramy czasowe minimalizują ryzyko pojawienia się różnego rodzaju powikłań po wykonanym zabiegu, które w pierwszych tygodniach ciążą są większe.

Jak się wykonuje amniopunkcję?

Badanie to zawsze wykonuje się w warunkach aseptycznych, a także pod kontrolą USG. Ma to na celu uniknięcie potencjalnego uszkodzenia płodu. Lekarz prowadzący wybiera miejsce nakłucia pęcherza płodowego, w taki sposób, by było ono jak najbardziej oddalone od płodu. Następnie, stosuje miejscowe znieczulenie, po którym odkaża fragment skóry/ Po tych etapach, jałową igłą nakłuwa wybrane miejsce powłoki brzusznej i pęcherz płodowy, po czym pobiera do strzykawki ok. 15 ml płynu owodniowego (wody płodowe). Po pobraniu płynu lekarz usuwa igłę, a w miejscu nakłucia zakłada jałowy opatrunek. Cała operacja trwa zaledwie kilka minut i nie jest bolesna.

Amniopunkcja wyniki

Na wyniki amniopunkcji zwykle czeka się około 3 tygodni. W tym momencie w specjalistycznych laboratoriach prowadzone są analizy genetyczne próbek, które potwierdza lub wyklucza wystąpienie wrodzonych wad rozwojowych.

Amniopunkcja cena

W przypadku, kiedy na badanie skieruje nas lekarz prowadzący, wówczas amniopunkcja wykonywana jest bezpłatni. Kiedy zaś zdecydujemy się na amniopunkcję wykonana w gabinecie prywatnym, konieczne będzie zapłacenie od około 1 300 do 2 000 zł. Badanie to wykonywane jest np. w klinikach leczenia bezpłodności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here