Jak usunąć z ubrań tusz z długopisu?

Tusz z długopisu jest substancją, którą trudno usuwa się z materiału. Ubranie może zostać zabrudzone dlugopisem wtedy, kiedy jego wkład pęknie w kieszeni lub jakaś część ubrania dotknie niewyschniętego jeszcze na kartce tuszu z długopisu. Również inne powierzchnie, takie jak drewno czy skórzane elementy odzieży, mogą być narażone na zabrudzenie atramentem. Pozbycie się takiej plamy jest jednak możliwe, jeśli wykorzysta się odpowiednie substancje.

1. Izopropanol
Usunięcie plamy z długopisu jest możliwe najczęściej przy użyciu izopropanolu, czyli alkoholu, który można zakupić w internecie lub sklepach chemicznych. Substancja ta wchodzi w reakcję z tuszem, wywabiając plamy. Aby wyczyścić zabrudzone ubranie, należy zamoczyć poplamioną część w alkoholu izopropylowym na kilka minut. Następnym krokiem jest wycieranie plamy szmatką nasączoną izopropanolem, do momentu, kiedy ślad zniknie. Wyczyszczone ubranie należy następnie wyprać w pralce, aby pozbyć się pozostałości alkoholu. Jeśli izopropanol został użyty do wyczyszczenia drewna, powierzchnię należy po wyczyszczeniu dokładnie przemyć wodą.

2. Krem do golenia
Nałożony na zabrudzoną tkaninę i pozostawiony na kilka minut krem do golenia powinien skutecznie usunąć plamy z długopisu. Po użyciu tej substancji należy zmyć ją wodą, a następnie wyprać wyczyszczone ubranie.

3. Lakier do włosów
Lakieru w sprayu można użyć do usunięcia plamy z atramentu tylko wtedy, kiedy inne sposoby zawiodą, gdyż może on zniszczyć odplamiany materiał. Po użyciu lakieru do włosów materiał także trzeba wyprać.

4. Kwas cytrynowy
Do usuwania tuszu z ubrań może także przydać się sok z cytryny lub rozpuszczony kwasek cytrynowy, naniesiony na szmatkę. Pocieranie plamy nasączoną ściereczką powinno usunąć plamę. Kwasem cytrynowym można też wywabiać atrament ze skóry czy drewna.

5. Gumka do zmazywania
Jeżeli atrament znalazł się na gładkiej powierzchni, takiej jak drewno czy skóra, można spróbować zetrzeć go gumką do zmazywania. Ta metoda pozwala jednak usunąć wyłącznie lekkie zabrudzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here