Jak obniżyć cholesterol LDL?

Często słyszy się o tzw. „dobrym” i „złym” cholesterolu. Ten, który może być niebezpieczny dla organizmu ludzkiego, ma związek z lipoproteinami o małej gęstości (LDL). Stanowi on prawie 3/4 cholesterolu całkowitego i odpowiada za dostarczanie lipidów do każdej z komórek naszego ciała. W sytuacji, gdy normy LDL są utrzymane poniżej 135 mg/dl dla osób zdrowych lub 100 mg/dl dla osób z chorym układem sercowo-naczyniowym, wszystko jest w porządku. Problem pojawia się wtedy, kiedy poprawne wartości wskaźników nie są zachowane. Zwiększa się możliwość zachorowań na miażdżycę, a ta z kolei może doprowadzić do zawału albo udaru.
Jak obniżyć cholesterol LDL? Warto połączyć odpowiednią dietę ze specjalnym zestawem ćwiczeń fizycznych i ograniczeniem kawy, mocnej herbaty, alkoholu i papierosów. W naszym jadłospisie warto postawić na warzywa i owoce, wzbogacić go o oliwę z oliwek, dodać produkty bogate w błonnik (kasza, razowe pieczywo, płatki owsiane). Należy wyeliminować tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, słodycze, napoje gazowane, chemiczne zupki błyskawiczne oraz jedzenie typu fast food. Dobrym pomysłem będzie jedzenie chudego mięsa (najlepiej gotowanego na parze). W dietę należy również wkomponować produkty zawierające sterole i stanole, ponieważ hamują one wchłanianie cholesterolu w układzie pokarmowym. Znajdziemy je w kukurydzy, olejach i sezamie.
Aktywność fizyczna sprzyjająca obniżaniu „złego” cholesterolu opiera się głównie na ćwiczeniach wytrzymałościowych. Mogą to być: bieganie, pływanie, intensywne marsze. Warto ćwiczyć co najmniej 3-4 razy w tygodniu przez 30 minut dziennie (w sytuacji, gdy mamy nadprogramowe kilogramy – trochę dłużej, gdyż tłuszcz zaczyna spalać się dopiero po 30 minutach ćwiczeń).
Obniżenie cholesterolu LDL jest bardzo istotne dla zdrowia. Niski poziom zapobiega wielu groźnym chorobom. Gdy mamy problem z cholesterolem i walczymy również z nadwagą obowiązkowo powinniśmy ustabilizować swoją wagę – nie tylko ze względów wizualnych, ale właśnie przede wszystkim zdrowotnych.

www.bezpresji.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here