Koncert w hali to duże wyzwanie dla organizatorów. Jednym z największych problemów jest nagłośnienie koncertów w zamkniętych obiektach. Nawet najmniejszy błąd powoduje, że dźwięki nie są odpowiednio słyszane przez uczestników imprezy, a osiągnięcie pożądanego rezultatu jest niemożliwe. Muzyka może docierać tylko do niektórych sektorów, podczas gdy w innych jest problem z jej właściwym odbiorem. Brak doświadczenia i niskiej jakości sprzęt nie dopasowany do warunków panujących w hali to jedne z najczęściej występujących przyczyn nie odpowiedniego nagłośnienia koncertów.

Skąd ten problem?

Warto się zastanowić, jakie czynniki mają największy wpływ na niewłaściwe nagłośnienie koncertów. Należy wspomnieć o słabym przygotowaniu akustycznym hali i jej konstrukcji niespełniającej norm w tym zakresie. Przyczynia się do wystąpienia pogłosów, które występują na skutek odbijania się dźwięków od ścian. Osoby spoza branży nie mają wystarczająco dużej wiedzy związanej z nagłośnieniem. Wybierają sprzęt słabej jakości i nie potrafią w pełni wykorzystać jego potencjału. Ponadto tylko przy bardzo prestiżowych koncertach przeprowadza się próby zespołu z wykorzystaniem sprzętu, co pozwala zweryfikować prawidłowe brzmienie.

Profesjonalne nagłośnienie koncertów

Nie powinno się na nim oszczędzać. Nagłośnienie koncertów  jest jednym z ważniejszych czynników, które wpływają na odpowiedni odbiór muzyki przez uczestników i dobrą zabawę. Ludzie na koncert przychodzą z różnych powodów – jedni traktują to jako formę rozrywki, drudzy chcą na żywo zobaczyć swojego idola, a są też tacy, którzy doceniają wyjątkowe brzmienie muzyki na żywo. Ci ostatni są największymi krytykami i to oni dostrzegają nawet najmniejsze niedociągnięcia w nagłośnieniu.

Dobre nagłośnienie koncertów na hali uzależnione jest od wielu czynników. Bez wątpienia kluczowym jest profesjonalny sprzęt o wysokim standardzie i jakości brzmienia. Jednak nawet najlepsze nagłośnienie nie pozwoli na uzyskanie spektakularnego efektu, jeżeli stanie za nim osoba niemająca wiedzy z zakresu parametrów urządzenia, jego słabych i mocnych stron, czasu pogłosu i ewentualnych trudności, jakie dźwięk może napotkać na swojej drodze. Doświadczenie i profesjonalizm pozwala na rozmieszczenie wszystkim elementów nagłośnienia i dopasowanie parametrów sprzętu do miejsca, w którym odbywa się koncert, jego możliwości, ale też sprzętu muzyków i rodzaju muzyki.

Co musi wiedzieć firma nagłaśniająca?

Wszystkie te aspekty wskazują na dużą rolę, jaką odgrywa zatrudnienie profesjonalnej firmy odpowiedzialnej za nagłośnienie koncertu, której przykładem jest firma Slsservice.pl. Przed podjęciem współpracy musi ona jednak otrzymać od klienta kilka kluczowych informacji, które pozwolą zaprojektować cały system nagłośnienia.

Hale, w których odbywają się koncerty, różnią się wielkością i wysokością. W zależności od wymiarów pomieszczenia nagłośnienie koncertów będzie wymagało zastosowania większej lub mniejszej ilości  sprzętu oraz sprzętu o większej lub mniejszej mocy. Ponadto ważna jest liczba gości, którzy biorą udział w wydarzeniu, i miejsce, w którym będą się oni znajdować podczas koncertu. Inne nagłośnienie przeznaczone jest dla koncertów rockowych, inne stosuje się przy muzyce poważnej, jazzowej i popowej. Nagłośnienie musi współgrać ze sprzętem, jakim dysponują wykonawcy, tylko wtedy możliwe jest uzyskanie odpowiedniej jakości brzmienia.

Koncert to wydarzenie, które dla wielu jest przesiąknięte ogromnymi emocjami. Muzyka w naszym życiu odgrywa szczególną rolę, coraz częściej jednak docenia się jej formę, zwraca się uwagę na najmniejsze detale. Bez dobrego nagłośnienia przekaz wykonawców kierowany do publiczności nigdy nie będzie tak głęboki, jak przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here