Hemoroidy

1.Hemoroidy odbytu czym są?
Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze, które posiada każdy człowiek.
Natomiast żylaki odbytu spotykane są tylko u niektórych osób.
Guzki te wypełnione są krwią i uszczelniają odbyt razem z mięśniami oraz zwieraczami. Odpowiedzialne są również za panowaniem nad gazami i oddawaniem stolca, w momencie odczuwania parcia na stolec, guzki opróżniają się z krwi co powoduje umożliwienie wypróżnienia.
Jeżeli hemoroidy są za bardzo rozciągnięte, wypełniają się krwią i nie są w stanie opróżnić się do końca, co powoduje zaleganie krwi i wytworzenie się stanu zapalnego, stan ten nazywany jest żylakami odbytu.
2.Przyczyny powstawania hemoroidów.
Do podstawowych przyczyn należy wymienić siedzący tryb życia oraz brak uprawiania aktywności fizycznej. Na wystąpienie objawów są narażone osoby w każdym wieku, jednak częściej dotyka tych osób, które pracują przy komputerze czy ich praca jest związana z prowadzeniem samochodu.
Nieprawidłowa dieta, uboga w błonnik i warzywa, a także nieodpowiednia ilość płynów zmusza jelita do większej pracy, powodując tym samym rozciągnięcie błony śluzowej odbytu.
Kobiety w ciąży są również narażone na zachorowanie, wskutek zmian hormonalnych wytwarzających się w organizmie. Panie rodzące siłami natury na skutek parcia, prowadzą do powiększania się zmian.
W takim przypadku zmiany zmniejszają się same i nie jest wymagane leczenie.
Niektórzy twierdzą, że hemoroidy mogą być genetyczne.
Osoby, których dotyka ta przypadłość są to ludzie z problemami o podłożu wynikającym z nadużywania środków przeczyszczających a także uprawiające seks analny czy po przebytych operacjach odbytu.
Żylaki odbytu powstają również na skutek przewlekłych zaparć, dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta i picie wody.
3.Leczenie.
Leczenie dostosowane jest do stopnia zaawansowania choroby.
W każdej postaci wskazane jest zażywanie leków przeciwzapalnych, a także stosowanie różnego rodzaju czopków czy maści.
Pomocne mogą okazać się nasiadówki oraz ciepłe kąpiele.
Kiedy podczas wystąpienia choroby dodatkowo posiadamy zaparcia, dobrze jest zapatrzyć się w środki przeczyszczające, które zmniejszą parcie na stolec i ułatwią nam wypróżnienie.
Jeżeli postać choroby jest zaawansowana należy udać się do specjalisty i usunąć guza. Jednym z możliwych zabiegów jest laseroterapia polegająca na naświetleniu guza, co powoduje zniszczenie jego tkanki, sposób ten trwa około 15 minut jednak koszt przeprowadzenia takiego zabiegu to 700 zł.
4. Hemoroidy odbytu – objawy.
Pierwszym objawem, zwykle bagatelizowanym przez nas jest swędzenie odbytu oraz jego okolic, któremu może towarzyszyć wydzielina powstała wskutek stanu zapalnego.
Następnym symptomem jest minimalne krwawienie podczas wypróżniania, najczęściej zwracamy na to uwagę ponieważ ślad krwi pozostaje na papierze toaletowym.
W późniejszym czasie dochodzi do wypadania guzka (jest wyczuwalny w okolicy odbytu), który najpierw sam się cofa, jednak w późniejszym czasie choroby, aby nie dopuścić do zakrzepicy należy „pomóc” wrócić mu do środka. Objawy bólowe towarzyszą tylko wtedy, gdy dochodzi do powikłań np. zapalnych.

www.niezawal.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here