Czy chodniki są przeznaczone dla rowerzystów?

Zbliża się okres wiosenno-letni i wówczas coraz więcej osób przygotowuje rowery do nowego sezonu. Także zwiększa się liczba miast, w których funkcjonuje rower miejski. W związku z tym, należy zastanowić się nad bezpieczeństwem rowerzystów, innych uczestników ruchu oraz pieszych. Rowerzyści bardzo często zastanawiają się nad możliwością poruszania się rowerem po chodniku. Gdy nie ma ścieżki rowerowej a droga jest bardzo zatłoczona, to wybierają chodnik do podróżowania. Czy jest to na pewno bezpieczne? Czy można jeździć rowerem po chodniku? Czy można otrzymać mandat za jazdę po chodniku?
Zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym, rowerzyści nie mogą jeździć rowerem po chodniku. Należy jednak wspomnieć o trzech wyjątkach, które umożliwiają taką jazdę.
Po pierwsze, po chodniku poruszać się mogą rowerzyści jadący z dzieckiem do dziesięciu lat. Wówczas należy stworzyć bezpieczne warunki do poruszania się osoby niepełnoletniej i dlatego należy wybrać chodnik do poruszania się po mieście. W tym przypadku mowa jednak o sytuacji, gdy dziecko jedzie na swoim rowerze, a nie znajduje się w foteliku lub przyczepce. Rodzice lub opiekunowie na pewno zastanawiają się co w przypadku przewożenia dzieci w przyczepce. Czy wówczas można poruszać się po chodniku? Okazuje się, że rowerzysta z przyczepką, w której znajduje się dziecko, może poruszać się jedynie po ścieżce rowerowej.
Po drugie, prawo dopuszcza poruszanie się po chodniku w trakcie złej pogody. Zła pogoda to śnieg, ulewa, mgła lub bardzo silny wiatr. Po trzecie, po chodniku można poruszać się także gdy spełnione zostaną trzy warunku jednocześnie: szerokość chodnika wynosi co najmniej dwa metry, w terenie zabudowany samochody mogą poruszać się ponad 50 km/h oraz w pobliżu nie znajduje się specjalnie przygotowana droga rowerowa lub pas przeznaczony dla osób poruszających się na rowerze. W innych przypadkach, poruszanie się na rowerze po chodniku nie jest dozwolone i grozi nawet mandatem. Gdy rowerzyści poruszają się po chodniku w sposób nieuzasadniony, to mogą otrzymać mandat w wysokości 50 zł. Należy także pamiętać, że osoby poruszające się na rowerze nie mogą przejeżdżać po przejściu dla pieszych. W tym wypadku również mogą uzyskać mandat, nawet w wysokości 200 zł.
Rowerzyści bardzo często zapominają, że po chodniku mogą poruszać się tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nie ustępują wówczas pierwszeństwa pieszych, przejeżdżają przez przejścia dla pieszych, nie zachowują szczególnej ostrożności. Przez to bardzo często dochodzi do nieporozumień między pieszymi i rowerzystami w tym zakresie. Wynika to zarówno z nieuwagi osób poruszających się na pieszo, jak i na rowerze. Piesi wytykają rowerzystą, że mają specjalne przygotowane pasy lub ścieżki rowerowe a mimo to poruszają się po chodniku. Rowerzyści natomiast nadużywają dzwonka znajdującego się na rowerze i pędzą z niesamowitą prędkością, nie zwracając przy tym uwagi na pieszych. Jak w związku z tym rozwiązać ten narastający konflikt? Przede wszystkim należy zapoznać się z Prawem o ruchu Drogowym i odnaleźć wyjątki dopuszczające poruszanie się rowerzystów po chodniku. Po drugie, każdy uczestnik ruchu drogowego oraz piesi powinni zwracać uwagę na pozostałych uczestników. W ten sposób zminimalizowane zostaną ryzyka związane z potrąceniami.
Oczywiście należy wspomnieć także o innej sytuacji. W przypadku ciągów pieszo-rowerowych, zarówno osoby poruszające się rowerem, jak i na pieszo, mogą swobodnie poruszać się po drodze do tego przeznaczonej. Wówczas przy takim ciągu usytuowany jest niebieski okrągły znak, z poziomą przerywaną linią, na którym znajduje się rysunek rowerzysty po jednej stronie i rysunek pieszego po drugiej stronie.
Warto podkreślić, ze liczba ścieżek rowerowych w Polsce zwiększa się z roku na rok. Coraz gęściej zlokalizowane są ciągi, pasy lub ścieżki rowerowe. W związku z tym, wybierając się na wycieczkę rowerową, najlepiej w pierwszej kolejności przeanalizować planowaną do przebycia trase. W ten sposób można uniknąć sytuacji niebezpiecznych i podróżować po specjalnie przygotowanych do tego drogach. Najważniejsze bowiem jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.
Podsumowując, rowerzyści mogą poruszać się po chodniku tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nie zawsze warunku pogodowe powalają na poruszanie się ulicą lub jazda po drodze jest po prostu niebezpieczna. Jednak należy pamiętać, że chodnik został przygotowany przede wszystkim dla pieszych i to oni mają pierwszeństwo. Piesi nie mogą tylko krytykować osób poruszających się na rowerze ale dopuścić do siebie opisane powyżej wyjątki i również zważać na inne osoby poruszające się po chodniku. W celu uniknięcia mandatu rowerzyści powinni przestrzegać wymienione zasady, co pozwoli na złagodzenie konfliktu między wszystkimi uczestnikami rynku. Warto zapoznać się także z Prawem o ruchu drogowym, dzięki czemu uniknione zostaną sytuacje stwarzające zagrożenie zarówno dla pieszych, jak i dla osób poruszających się na rowerach.
W związku z tym, na koniec należy podkreślić apel, który zwiększy bezpieczeństwo na drogach i chodnikach: rowerzyści, kierowcy, piesi – pamiętajcie nie jesteście sami i zawsze stosujcie się do zasady ograniczonego zaufania wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego!

www.kmhs.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here