Studiuj to, co lubisz

Każdy z nas czymś się interesuje. Jedni interesują się polityką i potrafią rozmawiać o niej godzinami. Inni z nas interesują się robotyką, więc wszelkie nowinki technologiczne to dla nich prawdziwa gratka. Inni z kolei interesują się historią. Wiadomo przecież, że każdy z nas powinien posiadać chociaż jakąś podstawową wiedzę na temat historii, szczególnie na temat historii swojego własnego kraju. Inni interesują się matematyką, która dla wielu jest właściwie trudna do zrozumienia. Inni z kolei interesują się biologią, która przecież też odgrywa istotną rolę w naszym życiu. I każdy z nas powinien posiadać podstawową wiedzę z tego zakresu, tak samo, jak w przypadku podstawowej wiedzy z historii.

Posiadając podstawową wiedzę z biologii nie będziemy mieć wątpliwości w tym – na przykład – jak zajść w ciąże. Jeżeli nie będziemy znali podstaw biologii, to może i będziemy wiedzieli, co trzeba zrobić, by zajść w ciąże, ale nie będziemy mieli pojęcia o tym, jak to właściwie możliwe. Co się dzieje, że powstaje nowe życie. Nie wiedzieć tego, szczególnie jako już osoba dorosła, to jednak wstyd. Już przecież w szkole podstawowej uczymy się przyrody, co jest w pewnym sensie wprowadzeniem do świata biologii. W starszych klasach zamiast przyrody mamy już biologię i poznajemy na niej więcej rzeczy, które mogą być trudniejsze do zrozumienia i do zapamiętania, bo jest ich więcej. I pojawiają się nazwy, które też mogą nam sprawić niemały problem wtedy, kiedy chcielibyśmy te nazwy przyswoić i zapamiętać oczywiście, co oznaczają. Będąc w liceum lub technikum i przygotowując się do matury, będziemy mogli mieć możliwość do czynienia z biologią rozszerzoną.

Czym różni się biologia rozszerzona od podstawowej? Przede wszystkim tym, że będziemy mieć więcej lekcji poświęconych biologii niż wtedy, kiedy mielibyśmy jedynie biologię podstawową. Zapewne dowiemy się też wielu ciekawych rzeczy, których byśmy się nie dowiedzieli wtedy, jeżeli byśmy uczyli się biologii w zakresie podstawowym. Interesując się tymi najbardziej podstawowymi zakresami biologii może się zdarzyć, że ta dziedzina nauki zainteresuje nas tak bardzo, że będziemy chcieli wiedzieć więcej i więcej. Kiedy będzie zbliżała się matura, każdy uczeń, który będzie do niej chciał podejść, będzie musiał zdeklarować, do jakiego przedmiotu rozszerzonego chce podejść. Bo każdy maturzysta musi podejść do minimum jednego przedmiotu rozszerzonego. Jeżeli zatem biologia bardzo cię zainteresowała i czujesz, że byłbyś w stanie dobrze napisał maturę z rozszerzonej biologii, to warto spróbować. Jeżeli zależy ci także na tym, by mieć maturę z rozszerzonego angielskiego, to zawsze możesz podejść do dwóch rozszerzonych przedmiotów. Zdana matura, a także podejście do matury z rozszerzonej biologii może otworzyć ci drzwi do wymarzonej uczelni, jeżeli oczywiście należysz do grona uczniów, którzy mają w planach po ukończeniu szkoły udać się na jakieś biologia studia.

Wiadomo przecież, że aby dostać się na państwową uczelnię, trzeba mieć bardzo dobrze zdaną maturę, bo procenty, jakie uzyskaliśmy na maturze, są na uczelniach przeliczane na specjalne punkty, według których potem są przyjmowani – albo nie – przyszli studenci. Nieraz zdarza się, że na sto wolnych miejsc na dany kierunek, jest kilkaset kandydatów i wiadomo przecież, że nie każdy będzie miał szanse się dostać. Ci, którzy uzyskali najwięcej punktów, będą mogli spać spokojnie. Ale ci, którzy uzyskali mniej punktów, niż pierwsza setka osób, niestety muszą sobie szukać nowej uczelni. Jeżeli interesuje cię biologia. studia oferują kierunki biologiczne, więc nie musisz się martwić, że nie będziesz miał gdzie dalej szkolić się w interesującym cię przedmiocie. Takie studia z całą pewnością dają ci to, czego pragniesz. Dowiesz się rzeczy, których jeszcze nie wiedziałeś. I z całą pewnością przyda ci się też wiedza, jaką do tej pory posiadłeś, dzięki przygotowaniom do matury. A jeżeli zbliżasz się do matury, ale dopiero teraz odkryłeś w sobie zamiłowanie do biologii i zachciało ci się biologicznych studiów, to nic się nie martw. Będziesz musiał jednak poświęcić czas na to, by po godzinach dodatkowo uczyć się biologii.

Możesz rozwiązywać matury z rozszerzonej biologii, które były pisane w poprzednich latach. Taka nauka z całą pewnością wyjdzie ci na dobre. A przy okazji przekonasz się, jak wysoko jest zawieszona poprzeczka, jeżeli chodzi o rozszerzoną biologię. Jeżeli w początkowych etapach wykonywania zadań, nie bardzo będzie ci wychodziło, to nie poddawaj się tak szybko. Każdego dnia poświęć godzinę albo dwie godziny na naukę, a kiedy będziesz czuł się gotowy, do przysiądź jeszcze raz do napisania osobistej próbnej matury. Możesz także poprosić swoją nauczycielkę lub nauczyciela biologii, żeby dał ci jakieś ćwiczenia, które wykonasz w domu i żeby je sprawdził, jeżeli oczywiście będzie miał na to czas. Możesz także poprosić o wykonanie jakiegoś niezbyt łatwego projektu z biologii, który umożliwiłby ci – na przykład – dostanie na koniec roku lepszej oceny. Możliwości masz wiele, ale tylko od ciebie zależy to, jak je wykorzystasz. Jeżeli poświecisz nauce odpowiednią ilość czasu i zaangażowania, to będziesz w stanie osiągnąć naprawdę dobre rezultaty. Ale jeżeli będziesz tylko dużo chciał i dużo planował, a tak naprawdę z realizacją celów będzie gorzej, to możliwość tego, że ci się uda, jest o wiele mniejsza. Wybierając się na studia z biologii nie tylko będziesz mógł zaspokoić swoją wiedzę z tej dziedziny. Przede wszystkim zyskasz dokument, który potwierdzi, że takie studia ukończyłeś i z jaką specjalizacją, a to będzie bardzo istotne wtedy, kiedy będziesz szukał pracy. Poza tym zapewne będziesz musiał odbyć kilkutygodniowe praktyki, które mogą pokazać ci, jak wygląda praca biologa. Poza tym na studiach zawsze jest wielu studentów. Dzięki temu będziesz miał możliwość poznania nowych ludzi, którzy tak samo interesują się biologią, jak ty. Kto wie – może to właśnie na studiach poznasz ludzi, którzy już do końca dni pozostaną obecni w twoim życiu?

www.eduranking.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here