stewardessa

Zawód stewarda kojarzy się przede wszystkim z zawodem żeńskim, czyli żeńskim odpowiednikiem – stewardessą. Polityka oraz popkultura uwarunkowały obraz towarzysza lotu jako miłej pani, która podaje w samolocie napoje oraz wita i żegna gość na pokładzie. Prawdą jest, że większość w tym zawodzie stanowi część kobiece. Nie ma jednak takiej reguły, ani przeciwwskazań, żeby będąc mężczyzną nie podjąć się pracy w takim zawodzie. Z pewnością może okazać się nawet, że nie jedna sprawa załatwiona na pokładzie łatwiej rozwiązana będzie przez stanowczym postawę męską. Obowiązki zawodowe wynikające z pracy stewarda. Jakie warunki pracy ma osoba na takim stanowisku?

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-jako-steward/

Obowiązki zawodowe wynikające z pracy na takim stanowisku

Inaczej mówiąc, twoim głównym obowiązkiem zawodowym będzie obsługa klienta linii lotniczej podczas lotu samolotem pasażerskim, podczas wejścia na pokład i samego lądowania. Musisz zadbać o komfort pasażerów, odpowiednie poinformowanie oraz bezpieczeństwo. Dodatkowo jesteś zobowiązany do odpowiadania na pytania i podanie instrukcji dotyczącej używania sprzętu awaryjnego, a także do Twoich zadań będzie należało podawanie posiłków.

Warunki pracy stewarda

To praca, która wymaga przede wszystkim dużej dyspozycyjność oraz wytrwałości. Czasami przymierzać będziesz strefy klimatyczne oraz czasowe, co może zaburzyć Twój naturalny zegar biologiczny. Możesz mieć też problemy z wymagającymi czy niesfornymi pasażerami. Będziesz musiał pobrać wraz zespołem na prawidłowym przestrzeganiu procesów dotyczących zasad bezpieczeństwa podczas lotu. Niejednokrotnie będziesz musiał zwrócić uwagę pasażerowi w sposób stanowczy i asertywny.

Steward – organizacja lotów

Jest to bardzo precyzyjny oraz zaplanowane tak, aby loty przebiegały jak najbardziej płynnie. Jednak musi być również uwzględniony czas na odpoczynek. Część kursów polega na w miarę szybkim oraz częste wlocie w obie strony. W razie dalekich kursów masz prawo do 24-godzinnego odpoczynku na miejscu. Zazwyczaj jednak czas ten wynosi nawet od dwóch do trzech dni, co w slangu powietrznej załogi oznacza „layover”. Jest to czas otrzymany na zakwaterowanie, dobranie kieszonkowych w walucie danego kraju oraz czas wolny na przykład na zwiedzanie czy skosztowanie kuchni danego regionu.

Zobacz też: http://sdcenter.pl/sekretarka-jak-z-nia-zostac-predyspozycje-zawodowe-do-wykonywanie-zawodu-sekretarki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here