Specyficzną grupą wśród wszystkich uzależnień stanowią uzależnienia od czynności. Choć niektóre osoby nałogowo wykonują pewne czynności, nie zawsze jest to oznaka uzależnienia. Należy pamiętać o zainteresowaniach, które popychają do pewnych zachowań oraz o obowiązkach, które każdą spędzać więcej czasu w pracy (co czasami błędnie bywa określane mianem pracoholizmu). O uzależnieniu od czynności można mówić dopiero wtedy, gdy człowiek odczuwa przymus wykonywania konkretnych czynności, zaś w razie niemożliwości ich wykonywania zaczynają pojawiać się u niego przykre objawy (podobnie jak ma to miejsce w przypadku uzależnień od substancji).
Uzależnienie objawia się przede wszystkim potrzebą stałego wykonywania określonej czynności. Osoba uzależniona poświęca jej coraz więcej czasu, traci również zainteresowanie innymi sprawami. Z czasem dana czynność uzależnia do tego stopnia, że człowiek zaczyna zaniedbywać inne sprawy i gorzej wywiązuje się ze swych rodzinnych i zawodowych obowiązków. Jest za to w stanie poświęcić nieograniczoną ilość czasu na wykonywanie tej czynności, która daje mu satysfakcję i która stanowi dla niego ucieczkę od szarek rzeczywistości. Dla jednych są to gry hazardowe lub komputerowe, dla innych buszowanie w Internecie…
Bez względu na rodzaj czynności, która stała się nałogiem, takie uzależnienie od czynności utrudnia życie w takim samym stopniu, jak uzależnienie od substancji.

www.umalgosi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here