Kredyt gotówkowy to dosyć łatwa metoda na uzyskanie gotówki – z kapitałów na koncie można cieszyć się często właściwie już chociażby kolejnego dnia po wizycie w dziale. Najkorzystniejszy kredyt gotówkowy to jednakże nie tenże, jaki jest najefektowniej polecany reklamami w mediach, lecz tenże, jaki jest najtańszy. Czym tak właściwie jest kredyt oraz jakie są rodzaje kredytów?
Kredyt bankowy – maksyma
Co to jest kredyt? Określenie kredytu jest określone w ustawie Prawo bankowe. Zgodnie z jej zapisami, poprzez zawarcie umowy kredytu, bank zobowiązuje się przeznaczyć do dyspozycji kredytobiorcy, na wskazany w umowie okres oraz na określony cel, określoną kwotę zasobów finansowych. Kredytobiorca może czerpać z tychże kapitałów, trzymając się wymogów odnotowanych w umowie. Ma przymus zwrócić dług wraz z procentami i prowizją w określonym czasie zapłaty kredytu. Najistotniejszym dla pożyczkodawcy wymogiem przyznania kredytu jest zdolność kredytowa. Jest to zdolność do regulowania długu w określonym okresie. W celu zapewnienia własnych możliwości pieniężnych, kredytobiorca musi przedstawić dokumenty oraz dane, jakie pozwalają dokonać analizy owej zdolności. Jeśli bank oszacuje, iż zdolność kredytowa nie jest odpowiednia, może żądać ubezpieczenia kredytu. Istnieją różnorodne typy ubezpieczeń kredytów: w postaci personalnej (np. poręczenie lub rachunek własny in blanco) i rzeczowej (np. zastaw na rzeczach oraz uprawnieniach czy hipoteka).
Rodzaje kredytów
1. Kredyt konsumpcyjny – zaciągany w celu zapłacenia konkretnych potrzeb kredytobiorcy np. zakupu pojazdu lub telewizora. Czas zapłaty może sięgać od paru miesięcy do paru lat, natomiast ubezpieczeniem są głownie zarobki kredytobiorcy.
2. Kredyt hipoteczny – oferowany w celu zakupu nieruchomości bądź realizacji inwestycji budowlanej. Wyróżnia się wydłużonym czasem zapłaty (chociażby kilkadziesiąt lat) oraz trudnymi wymogami udzielenia. Ubezpieczeniem kredytu hipotecznego jest tzw. hipoteka, wprowadzana na rzecz banku.
3. Kredyt inwestycyjny – przeznaczany jest na realizację działań zwiększających majątek kredytobiorcy, np. zakup akcji lub długoterminowych papierów wartościowych.
4. Karta kredytowa – połączona jest wprost z kontem bankowym oraz zakresem kredytowym przyznanym poprzez bank. Znaczy to, iż w określonym okresie możemy spożytkować udzieloną poprzez bank kwotę. Gdy zwrócimy pieniądze w określonym okresie (tzw. grace period), nie płacimy żadnych odsetek.
5. Kredyt konsolidacyjny – zwłaszcza wskazany dla osób mających parę kredytów oraz nieradzących sobie z zadłużeniem. Polega on na zestawieniu paru zobowiązań w jeden kredyt. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie comiesięcznej raty oraz ułatwienie zapłaty kredytu.
Kredyt gotówkowy – dla kogo?
Kredyty gotówkowe są doskonałym wyjściem dla osób, jakie potrzebują gotówki, ogromną ich korzyścią jest to, iż mogą być poświęcone na dowolny cel – remont, wyprawa, zakup auta itp. Nie ma tutaj zastrzeżeń, jedynym jest to, iż pieniędzy nie możemy przeznaczyć na koszty połączone z działalnością gospodarczą. Gdy mamy odpowiednią zdolność kredytową to na rynku możemy znaleźć niewątpliwie atrakcyjne oferty.