Prawidłowa waga w ciąży

W czasie ciąży, która trwa 40 tygodni, w macicy kobiety rozwija się płód. Dla wielu kobiet istotną kwestią jest atrakcyjność fizyczna i obawiają się, że na skutek ciąży utracą swoją figurę. Istotnym pytaniem jest dla nich kwestia jak nie przytyć w ciąży. Niektóre wręcz posuwają się do ograniczania jedzenia, aby przyrost wagi był jak najmniejszy.
Tymczasem uważa się za prawidłowe gdy kobieta przybiera podczas ciąży między 8 a 18 kg! Wskaźnikiem, którym należy się kierować jest BMI sprzed ciąży. Aby obliczyć BMI (Body Mass Index) stosuje się wzór: BMI = masa ciała w kg / (wzrost w m)2. Zakłada się, że kiedy matka ma prawidłowe BMI przed ciążą, mieszczące się w przedziale 18,5–24,9, wówczas powinna przytyć około 10-14 kg. Jeżeli BMI kobiety było niższe, powinna ona przybrać odpowiednio więcej, a jeżeli wyższe – nieco mniej.
Wydaje się, że 10 kg to bardzo dużo, ale wystarczy, że zastanowimy się co ma wpływ na masę ciała kobiety w dniu porodu, a ta waga wyda nam się odpowiednia. Średnie dziecko ma wagę urodzeniową ok. 3,5 kg, macica po porodzie jest rozciągnięta i waży około 1–1,5 kg, powiększone piersi ważą około 1‒2 kg, a płyn owodniowy to 0,5‒1 kg. Samo łożysko ma wagę 1,5‒2 kg! Dodatkowo w ciele matki zwiększa się objętość krwi i innych płynów o około 2–4 kg. Większość z tych dodatkowych kilogramów traci się zatem przy okazji porodu: nawet 7-10 kg w jednym momencie. Zgubienie pozostałych kilogramów to kwestia kilku miesięcy.
Niektórzy uważają, że podczas ciąży „powinno się jeść za dwoje” i nakładają ciężarnej podwójne porcje jedzenia. Jednak prawdziwa zasada brzmi „w czasie ciąży powinno się jeść dla dwojga” i nie chodzi tu o ilość produktów, ale ich jakość. Rozwijające się dziecko czerpie z ciała matki budulec do własnego rozwoju. Jeżeli matka nie dostarczy go w pożywieniu, jej organizm po ciąży będzie osłabiony, tymczasem czeka ją jeszcze produkcja pokarmu i opieka nad noworodkiem.
W czasie ciąży wiele kobiet doświadcza pogorszenia stanu zębów, co jest przejawem niedoborów. Zatem dbanie i prawidłowo skomponowane posiłki jest bardzo ważne i pozwala uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości.

www.zieloni2004.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here