Kiedy jest się kredytobiorcą, a kiedy osobą zadłużoną

W ścisłym znaczeniu tego słowa, osoba zadłużona, to osoba, która ma u kogoś dług. Nie ma w tym wyrażeniu zabarwienia negatywnego. Wszak bardzo duża część obywateli naszego kraju ma jakieś zobowiązania kredytowe. Według Forbesa, na koniec 2016 roku liczba osób posiadających tego typu umowy to około 15,3 mln polaków, a więc śmiało można stwierdzić, że ma je co drugi z nas. Dlaczego więc powstają specjalne oferty, takie jak kredyt dla zadłużonych? Otóż, od jakiegoś czasu terminem tym zaczęły być obejmowane osoby bez zdolności kredytowej.

Czym jest zdolność kredytowa?

Przejawia się w posiadaniu rezerw z miesięcznych wpływów, pozwalającej jej zaciągać kolejne zobowiązania, czyli po prostu, stały dochód jaki otrzymuje jest większy aniżeli jej koszty utrzymania i pozostałe zobowiązania (rachunki, inne kredyty i pożyczki etc.).

Osoba ubiegająca się o kredyt powinna mieć także historię kredytową, która spełnia wymogi danego banku. Tu badany jest przede wszystkim BIK, baza, która informuję nas jak spłacane (lub czy w ogóle) były dotychczasowe kredyty danej osoby. Kolejną ważną bazą danych jest KRD. O ile figurowanie w bazie BIK nie jest niczym złym, o tyle znalezienie się w KRD często prowadzi do komplikacji, kiedy chcemy zaciągnąć nowe zobowiązanie.

Co dla osób z negatywną historią?

Osoby mające złą historię kredytową są bardzo dużym ryzykiem dla instytucji, które udzielają im kredytów. Dlatego właśnie osoby takie muszą się liczyć z tym, że oferty dla nich, będą ofertami z wyższej półki cenowej. Mowa tu o osobach, które miały długie opóźnienia ze spłatą rat, lub wręcz przestały je spłacać. Nieraz, sytuacja w jakiej się znaleźli przekreśla ich szanse całkowicie, jeśli chodzi o standardowe oferty banków. Są to na przykład osoby, których majątek jest objęty windykacją komorniczą.

Czy jest wyście z sytuacji?

Duża część osób zadłużonych znalazła się w tej sytuacji, ponieważ była zmuszona dobierać coraz to więcej zobowiązań na pokrycie pozostałych. Wpadli w tak zwaną spiralę kredytową. Do wzięcia pożyczek zmusiła ich sytuacja, lub zabrakło im rozwagi w podpisywaniu coraz to nowych umów.

Na rynku znajdziemy kilka wariantów kredytu dla zadłużonych, które są zwykle obwarowane jakimś „ale”. Czyli, „pożyczymy pieniądze, ALE będziesz musiał zastawić posiadaną przez ciebie nieruchomość (o ile się ją w ogóle posiada)”, albo „będzie ci potrzebna osoba, która będzie gwarantem pożyczki (a w praktyce najczęściej to ona weźmie kredyt)” no i kombinacja tych dwóch, czyli osoba, która będzie twoim gwarantem i posiada nieruchomość. Przy takim zabezpieczeniu z reguły możemy sobie pozwolić na rozciągnięcie zobowiązań w czasie, co pomoże nam uspokoić nieco swoją sytuację finansową. Osoby bez zabezpieczenia, mogą otrzymać kredyt dla zadłużonych w formie chwilówki, najczęściej o niskiej kwocie i wysokich kosztach. Nie jest to rozwiązanie, które załatwia problem zadłużenia, ale najczęściej stanowi jedyną opcję w nagłych wypadkach. Należy zawsze mieć na uwadze, że najskuteczniejszym sposobem na dalsze „niezadłużanie się”, jest po prostu zaprzestanie podpisywania kolejnych umów kredytowych.

Ekspert Kredytowy z firmy Habza Finanse  – Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłby kredyt, który pozwoli na spłatę dotychczasowych długów, a jednocześnie będzie miał na tyle niską ratę, aby nie stanowił zbyt dużego ciężaru dla domowego budżetu. Niestety, banki, ze względu na ryzyko, rzadko kiedy decydują się na przyznanie takiego kredytu osobom działającym w pojedynkę. Nasza sytuacja może jednak diametralnie się zmienić jeśli poszukamy zaufanej, sprawdzonej firmy specjalizującej się w oddłużaniu kredytem bankowym. Z pomocą profesjonalnego doradcy mamy dużo większe szanse na pozytywną decyzję w banku. Taka osoba jest bowiem dla banku wiarygodnym kontrahentem. To co wyróżnia staranie się o kredyt konsolidacyjny przy pomocy doradcy to nie tylko jego wiedza i doświadczenie, ale przede wszystkim możliwość prowadzenia negocjacji z osobą decyzyjną w banku.  Przy odrobinie uporu i samozaparcia, przy pomocy firmy pomagającej osobom zadłużonym, możemy uzyskać kredyt konsolidacyjny z jedną, niższą ratą dostosowaną do naszych aktualnych możliwości finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here