Lista zakupów to podstawa, jeśli chcemy zaoszczędzić na jedzeniu
fot. Pixabay.com

Robisz zakupy spożywcze i masz wrażenie, że za każdym razem z portfela ucieka ci coraz więcej pieniędzy, choć tak naprawdę kupujesz ciągle to samo? Nie martw się! Da się nad tym zapanować. Wystarczy tylko zastosować się do kilku zasad, które odmienią Twoje podejście do kupowania.

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/jak-oszczedzac-na-jedzeniu/

Zakupy spożywcze a planowanie domowego budżetu

Jeśli zależy nam na tym, aby gotówka na naszym koncie rosła, a nie upłynniała się w niewyjaśnionych okolicznościach, warto wziąć się za planowanie budżetu. Tylko rozsądne, krok po kroku, z miesiąca na miesiąc kontrolowanie wydatków, pomoże nam racjonalnie zarządzać budżetem oraz nie wydawać pieniędzy tam, gdzie nie jest to konieczne. Dotyczy to także, a może zwłaszcza, zakupów spożywczych i jedzenia. Planując zakupy, warto więc zastanowić się nad tym ile chcemy i musimy na nie wydać. Każdą wydaną kwotę skrupulatnie zapisujemy i sprawdzamy, jak rzeczywistość ma się do naszych oczekiwań. Jeśli znacznie się z nimi rozmija, warto przemyśleć, czy faktycznie tyle jedzenia potrzebujemy. Może większość ląduje jednak w koszu na śmieci, bo okazuje się, że w ciągu tygodnia wcale nie jesteśmy w stanie zjeść tego, co kupiliśmy.

Tutaj do głosu dochodzi więc także planowanie jadłospisu na przykład na cały tydzień, trzymanie się i wykorzystywanie wszystkiego, co mamy w lodówce lub na kuchennych półkach. Dzięki temu dokładamy jeszcze cegiełkę do niemarnowania jedzenia, a nasz portfel i konto bankowe tylko na tym korzystają.

Lista zakupów, promocje oraz duże markety pomogą w oszczędzaniu na jedzeniu

Choć jesteśmy fanami osiedlowych sklepików, prawda jest dość brutalna – jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy się tam wybrać tylko wówczas, gdy nagle zabraknie nam czegoś, bez czego nie przygotujemy zaplanowanego dania. Po większe, na przykład takie cotygodniowe zakupy, musimy wybierać się do większych marketów. Tam nie tylko kupimy produkty za niższą cenę niż w takim sklepiku, ale również będziemy mogli skorzystać z wielu promocji i zaoszczędzić jeszcze więcej niż planowaliśmy.

I najważniejsze: zakupy spożywcze robimy zawsze z przygotowaną wcześniej listą, dobrze dopasowaną do jadłospisu, który wymyśliliśmy na nadchodzący tydzień. Lista pozwoli nam trzymać się tylko tego, co w danym tygodniu dla nas naprawdę najważniejsze i sprawi, że nie będziemy co rusz sięgać po kolejny produkt z myślą w głowie: na pewno kiedyś się przyda. Listę przygotowujemy również po sprawdzeniu tego, co jeszcze mamy w kuchennych szafkach czy w lodówce. Wówczas uda nam się uniknąć gromadzenia jedzenia, które zalegając na półkach z czasem traci ważność i również ląduje w koszu.

Zobacz też: http://tuts.pl/zakupy-spozywcze-on-line-pod-lupa-na-co-zwrocic-uwage/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here