Fotografowanie ludzi nie jest zadaniem prostym, nawet dla doświadczonych miłośników tej sztuki. Wybór dobrego modela oraz utrwalenie go w interesującej scenerii – to podstawa udanego zdjęcia. Najciekawsze fotografie, których głównym tematem są ludzie, powstają zaś w podróży. Wprawdzie podróżując z aparatem należy pamiętać o tym, że nie zawsze i nie wszędzie fotografowanie ludzi jest mile widziane (w Egipcie fotografowanie jest uważane przez niektórych za obrazę), warto utrwalić na kliszy życie mieszkańców innych rejonów świata.
Jak fotografować ludzi?
Fotografie takie można podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowi portret, będący niczym innym jak utrwaleniem twarzy modela na kliszy. Ciekawszą grupą może być portret sytuacyjny, który ukazuje człowieka w jego otoczeniu. Często spotkać się można i z portretami grupowymi. Tu można pokazać całą rodzinę lub grupę społeczną, można tez uchwycić zwykłą scenkę, jak np. grupę osób czekających na przystanku autobusowym.
Aby lepiej uwiecznić ludzi na zdjęciu, warto poświęcić im wcześniej nieco czasu: poznać ich samych oraz ich obyczaje, poznać warunki ich życia oraz ich problemy. To informacje, które później można w odpowiedni sposób „uchwycić” na zdjęciu, nadając mu więcej wyrazu i siły przekazu.
Aby zdjęcia ludzi były możliwie jak najlepsze, trzeba umiejętnie „chwytać” chwile. Wymaga to nie tylko umiejętności szybkiego kadrowania, ale również dobrego opanowania swego sprzętu.

www.rebeliakultury.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here