Inwestowanie w złoto - zasady

Inwestowanie w złoto nie jest w Polsce powszechne. Raczej tylko wąska grupa ludzi na chwilę obecną dostrzega potencjał, który drzemie w tym rozwiązaniu. Złoto jest dla nich doskonałą formą lokowania kapitału na dłuższy czas. Stało się wręcz alternatywą dla nieruchomości, które do tej pory kojarzone są przede wszystkim z długoterminowymi lokatami kapitału. Złoto zaliczane jest do najcenniejszych kruszców, dodatkowo również jego cena jest stosunkowo stabilna, trudno doszukiwać się załamań kursów i nagłych drastycznych spadków.

Złoto inwestycyjne systematycznie drożeje, dlatego cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony nabywców, którzy zakupują ją nawet w większych ilościach.

Najpopularniejszą formą zakupu złota są monety. Kilka aspektów przemawia za tym, aby decydować się na taką formę lokowania kapitału. Chodzi przede wszystkim o łatwość nabycia i przechowywania monet. Można je nabyć na przykład w mennicy państwowej, czy też dilerów, specjalnych pośredników, którzy zajmują się ich handlem. Proponują oni produkty najwyższej jakości, na które wydają certyfikat autentyczności. On jest gwarantem tego, że nabywa się produkt spełniający wszystkie normy jakościowe pochodzący z wiarygodnego źródła. Częstym błędem początkujących inwestorów jest nabywanie złota od anonimowych sprzedawców, których nie brakuje szczególnie w Internecie. Każdego sprzedawcę przed dokonaniem transakcji należy dokładnie sprawdzić pod kątem wiarygodności. Nierozsądne postępowanie w tej kwestii może oznaczać stratę poważniejszych kwot.

Monety ze złota znacznie łatwiej sprzedać w porównaniu do sztabek. One kupowane są przede wszystkim przez zamożniejszych klientów oraz przez przedsiębiorstwa czy też nawet państwa. Cena jednej sztabki o większych rozmiarach może wynosić równowartość dużego mieszkania, dlatego zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa jest koniecznością. Inwestorzy swoje złoto przechowują przede wszystkich w skrytkach bankowych lub swoich prywatnych sejfach. Drugie rozwiązanie może okazać się niebezpieczne, dlatego że łatwo wtedy paść ofiarą napadu rabunkowego połączonego z kradzieżą. Jest to możliwe, ponieważ coraz trudniej inwestorom zachowywać anonimowość przy dokonywaniu transakcji. Istnieje jednak przepis mówiący o tym, że anonimowego zakupu za gotówkę można dokonać bez konieczności wylegitymowania się sprzedawcy. Ma to miejsce w momencie, gdy wartość zakupu nie przekracza kwoty 15 000 euro.

Inwestowanie w złote sztabki i monety to alternatywna forma lokowania kapitału. Aby jednak móc liczyć na zysk, należy najpierw zapoznać się z zasadami panującymi w tej branży (polecamy ten poradnik inwestycyjny: https://tavex.pl/pl/inwestowanie-w-zloto-poradnik-inwestycyjny/). Potem należy wykazywać się cierpliwością oraz zachowywać zimną krew w trudniejszych monetach na rynku. Zawsze należy pamiętać, że jest inwestycja długoterminowa, która dopiero po czasie zacznie procentować. Warto też monitorować rynek kupujących, ponieważ od tego będzie w dużej mierze zależeć, czy uda nam się sprzedać swoje złoto dilerowi mogącemu zaproponować najkorzystniejsze warunki, najniższą marżę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here