Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz – przedstawienie zawodu

W polskim prawie za notariusza uznaje się osobę z wykształceniem prawniczym wyższym. Osoba wykonująca ten zawód to prawnik powołany przez ministra sprawiedliwości. Jest on upoważniony do sporządzania aktów notarialnych oraz wykonywania innych czynności notarialnych, zgodnie z ustawą „Prawo o notariacie”.

W czym pomoże nam notariusz?

Zadania notariusza

W kancelarii notarialnej notariusz ma różne zadania i świadczy usługi na mocy nadanych mu praw. Jego obowiązkiem jest wystawianie różnych dokumentów, czyli: sporządzanie aktów notarialnych, aktów poświadczenia dziedziczenia, protokołów, weksli i czeków, wykonywanie odpisów, spisów i wyciągów dokumentów, a nawet przyjmowanie na przechowanie dokumentów, aktów, pieniędzy i papierów wartościowych.

Kancelaria notarialna – kiedy się umówić?

Jeżeli potrzebujemy prawnej pomocy w postaci spisania aktów notarialnych czy podziału majątku z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie dobrej kancelarii notarialnej. Prawnicy pomogą nam załatwić wszystkie formalności związane z podziałem majątku, sprawami dziedziczenia i własności majątku, własnością nieruchomości oraz papierów wartościowych. Powinniśmy zasięgnąć profesjonalnej pomocy gdy chcemy wykonać odpisy dokumentów ponieważ musi być to wykonane należycie i starannie i zgodnie z przepisami prawa.

Jakie opłaty pobierają notariusze za swoją pracę?

Ile zapłacimy za usługę?

Notariusze pracujący w kancelarii notarialnej pobierają tzw. taksy, czyli opłaty, a stawki są ściśle określone przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, gdzie wyznaczone zostały stawki maksymalne. Praca kancelarii notarialnych jest bardzo ceniona, dlatego też dobrzy notariusze oscylować będą cenowo ze swoimi usługami w górnych granicach stawek. Nie bójmy się zainwestować w usługę, ponieważ nasze dokumenty nie mogą być wystawione niedbale i wymagają doświadczenia.

Notariusze też odprowadzają opłaty

Od swojego zarobku notariusz musi odprowadzić opłatę. Są to opłaty takie jak: podatek od czynności cywilnoprawnych, od darowizny, podatki na rachunki sądów rejonowych oraz opłaty sądowe za wpisy do ksiąg wieczystych.

Jak znaleźć idealnego notariusza?

Najlepiej poszukać w renomowanych kancelariach notarialnych, sprawdzonych i zaufanych, bazujących na rzetelnych pracownikach.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here