Czy codzienne picie piwa szkodzi?

0
1185

Piwo stanowi jeden z najpopularniejszych napojów na świecie tuż za wodą, herbatą czy kawą. Nie inaczej jest w Polsce, która plasuje się blisko podium wśród krajów, w których spożycie tego rodzaju alkoholu jest bardzo popularne. Rocznie w Polsce, wg różnych statystyk spożywa się ok. 97 litrów piwa na osobę, co daje w przeliczeniu spożycie 194 butelek o pojemności 0,5 litra.

Czy codzienne picie piwa szkodzi?

Odpowiedź na pytanie czy piwo szkodzi dla wielu osób nie jest taka prosta. W powszechnej opinii piwo uchodzi za ten rodzaj alkoholu, który uzależnia najmniej i jest najbezpieczniejszy, zwłaszcza w porównaniu do mocnych alkoholi i win. Pomimo tak powszechnego przekonania o niskiej szkodliwości piwa, należy powiedzieć z pełną stanowczością, że piwo też jest napojem alkoholowym pociągającym za sobą konsekwencje dla zdrowia. Częste lub codzienne spożywanie piwa może prowadzić do uzależnienia. Znajdujący się w piwie alkohol ma tak samo negatywne skutki dla organizmu jak alkohol znajdujący się w winie czy wódce.

Codzienne picia piwa a skutki uboczne

Przede wszystkim – piwo uzależnia. Zdanie sobie sprawy z tego faktu może już uchronić przed popadnięciem w alkoholizm. Zanim jednak dojdzie do zapadnięcia na chorobę alkoholową można przytoczyć inne skutki uboczne uzależnienia od piwa.

Piwo i jego wpływ na zdrowie

Piwo, zwłaszcza spożywane często i w dużych ilościach może powodować przybieranie na wadze oraz pojawienie się tzw. „mięśnia piwnego”. Piwo jest alkoholem szczególnie tuczącym nie tylko ze względu na znajdujący się w nim kaloryczny alkohol, ale również na maltozę (cukry). Butelka najzwyklejszego jasnego piwa może zawierać w sobie od 250 kalorii wzwyż. Mocniejsze portery osiągają wartości zbliżone do 400 kalorii. Poza tym piwo niemal zawsze oznacza przekąski: chipsy, paluszki, jedzenie na mieście.

Innym skutkiem ubocznym picia piwa jest jego szkodliwy wpływ na trzustkę i inne narządy. Trzustka to narząd, który odpowiada w ludzkim organizmie między innymi za produkcję enzymów trawiennych. Piwo natomiast ma wysoki indeks glikemiczny i osłabia jej działanie.

Innym narządem w ciele człowieka, który cierpi z powodu picia piwa jest wątroba. Nie dość, że musi ona radzić sobie z wchłanianym do organizmu alkoholem to jeszcze jest przez piwo otłuszczana. Zbyt wysokie obciążenie wątroby może prowadzić do jej różnych schorzeń, wśród których najgorszą jest marskość wątroby.

Piwo też, choć składa się w większości z wody, sprzyja odwodnieniu, zaburza mikroflorę jelita grubego, a także może doprowadzić do pojawienia się zespołu jelita drażliwego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here