Nowoczesne ekrany dotykowe

0
9151

Producenci dostrzegli, że nowoczesne ekrany dotykowe okazały się prawdziwym hitem. To sprawia, że wykorzystują je nie tylko w telefonach i tabletach, ale także coraz większej ilości urządzeń, gdzie wcześniej było to nie do pomyślenia, w tym rozwiązaniach dla przemysłu.

Ekrany dotykowe – zastosowanie

Ekrany dotykowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Powszechnie kojarzą się nam z smartfonami, tabletami i komputerami. Ekrany dotykowe są również wykorzystywane w bankomatach i biletomatach, a także wszelkiego rodzaju infokioskach, terminalach i w punktach sprzedaży.

Znajdziemy je także w specjalistycznym sprzęcie przemysłowym czy medycznym. Znajdują zastosowanie w wielu branżach, przykładowo komunikacji, transporcie i turystyce, sprzedaży czy do sterowania procesami przemysłowymi. Lista zastosowań ekranów dotykowych jest bardzo długa i prawdopodobnie będzie cały czas uzupełniana.

Funkcje ekranów dotykowych

Liczne zastosowania ekranów dotykowych wynikają z faktu, że mogą one pełnić wiele różnych funkcji. Przede wszystkim zapewniają łatwy i szybki dostęp do informacji. Równocześnie mogą być wykorzystywane jako panele do zarządzania specjalistycznym sprzętem, jako terminale płatnicze czy kasowe, rejestratory czy samoobsługowe laboratoria do wywoływania zdjęć.

Ekrany dotykowe mogą wyświetlać klawiaturę i pozwalać, na zarządzanie dokumentami. Wiele z ekranów produkowanych jest ze specjalnych gatunków szkła, które zapewniają wysoką odporność na czynniki zewnętrzne. To sprawia, że są bardzo wytrzymałe.

Rodzaje ekranów dotykowych

Możemy wymienić różne rodzaje ekranów dotykowych, które wykazują różne właściwości, co decyduje o ich zastosowaniu i funkcjonalności.

– Ekrany rezystancyjne (oporowe) – ekrany starego typu, które były umieszczane w pierwszych urządzeniach dotykowych, które pojawiły się na rynku. Posiadają prosty mechanizm działania: wykorzystują zetknięcie dwóch warstw elektrod i opór elektryczny.

– Ekrany pojemnościowe – ekrany wykorzystywane w nowoczesnych urządzeniach mobilnych i monitorach LCD. Każde dotknięcie ekranu wyczuwane jest przez sensory, które wychwytują zmiany w natężeniu prądu elektrycznego, co pozwala na dużą wygodę i precyzję.

– Innego typu – na przykład wykorzystujące podczerwień czy różnego rodzaju rozwiązania akustyczne, indukcję elektromagnetyczną – rzadziej stosowane.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here