Jak potwierdziły szeroko zakrojone badania, skłonność do pojawiania się stanów zapalnych najczęściej jest dziedziczna. Nie bez znaczenia ma także nasze środowisko, a nawet dieta na to, w jaki sposób pojawiają się i przebiegają objawy atopowego zapalenia skóry (atopii).
Czym jest atopia?
Jako atopia (atopowe zapalenie skóry) uznaje się nadreaktywność organizmu na różnego rodzaju czynniki środowiskowe: w tym kurz, sierść, pyłki, tkaniny. Atopię mogą wywołać także konserwanty zawarte w kosmetykach, czy nieodpowiednie jedzenie. Osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, muszą uważać na to, co jedzą, jakich kosmetyków używają, a nawet na to, co noszą. Jak się bowiem okazuje, niewskazane jest u nich noszenie wełnianych ubrań, ponieważ wełna potrafi ranić ta i tak już niezwykle delikatną skórę. W leczeniu AZS bardzo ważne jest ograniczenie stresu, ponieważ badania wykazały, że ma on wpływ na występowanie nasilonych objawów. Tu też barwniki i konserwanty stoją na liście największych wrogów, a lekarze zalecają m.in. używanie rękawiczek ochronnych podczas wszelkiego rodzaju prac domowych, zażywanie krótkich kąpieli pod prysznicem oraz wybieranie środków, które zawierają tzw. emolienty. Związki te tworzą film okluzyjny na skórze, który zapobiega utracie wody.
Ważne składniki
By łagodzić stany AZS, konieczne jest też przestrzeganie odpowiedniej diety. Tu na pewno warto zwrócić uwagę na to, co jemy oraz jakiej jakości posiłki spożywamy. Znaczenie ma też to, jakich kosmetyków używamy. Pożądana jest duża obecność kwasów tłuszczowych, olejów roślinnych oraz skwalenu w kremach i maściach, które przeznaczone są dla pacjentów z AZS. Ponadto w łagodzeniu objawów na pewno nie zaszkodzi również gliceryna, mocznik i mocno nawilżający kwas hialuronowy. Bez względu jednak na to, czy kupujemy produkty dedykowane do skóry atopowej, czy nie, zawsze najpierw należy przetestować nowy produkt na małym fragmencie skóry, by upewnić się, że nie będzie on powodował zaostrzania objawów AZS. Co więcej, w łagodzeniu skutków podrażnienia oraz atopowego zapalenia skóry u dorosłych, bardzo pomocne jest także przebywanie w pomieszczeniach bez klimatyzacji, najlepiej w niskich temperaturach, a także unikanie basenów czy pomieszczeń brudnych i zakurzonych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki