Utrata części płytki paznokcia zdarza w wyniku uszkodzeń mechanicznych bądź zmian chorobowych. To bardzo kłopotliwa sytuacja, gdyż paznokieć pozbawiony płytki nie wygląda estetycznie. Pomoc można znaleźć w gabinecie podologicznym, w którym przeprowadza się zabieg rekonstrukcji płytki.

Chociaż wydaje się, że problem jest błahy, to na pewno innego zdania będą osoby, które straciły paznokieć. Przyczyny tego mogą tkwić w chorobach grzybiczych, wrastającym paznokciu albo jako następstwo określonego urazu mechanicznego. Udanie się do podologa okazuje się ratunkiem dla takich osób. W każdym większym mieście można znaleźć gabinet podologiczny, a dla ułatwienia szukania możemy skorzystać z wyszukiwarki podologów – podolodzy.pl.

Jak wygląda zabieg rekonstrukcji paznokcia?

Zabieg polega na odbudowaniu brakującego fragmentu płytki i warto zaznaczyć, że jest bezbolesny, a efekty są trwałe. Pacjent powinien mieć jakiś fragment własnego paznokcia, aby terapia rekonstrukcyjna przyniosła spodziewany skutek. Podolog oczyszcza dokładnie płytkę i odpowiednimi frezarkami ją piłuje, po czym nakłada specjalną masę. Kiedy ona zastygnie, to następuje szlifowanie w celu nadania kształtu, idealnie dopasowanego do pozostałych paznokci.

Jakie materiały stosuje się do rekonstrukcji?

Możliwości jest tak naprawdę kilka i wiele zależy od stopnia ubytku oraz jego przyczyn. Jeżeli mamy do czynienia ze stosunkowo niewielkim uszkodzeniem płytki, to najczęściej stosuje się popularne lakiery akrylowe, ewentualnie metodę przyklejania szybkoschnących mas akrylowych i określonych folii. Protezy takie charakteryzują się elastycznością, a przy tym są mocne i nie pękają.

W przypadku zmian wywołanych grzybicą zaleca się specjalny rodzaj żelu samoutwardzalnego Nagelmasse, który ma w swoim składzie substancje przeciwgrzybiczne, aby leczyć nie tylko skutki, ale także przyczyny problemu. Żel do rekonstrukcji sprawdza się również przy łamliwych paznokciach. W tej ostatniej sytuacji oraz przy paznokciach wrastających, pękających i z odkształceniami niekiedy wykorzystuje się technikę z nakładaniem kilku warstw jedwabiu i jego następnym utwardzaniu.

Przy najbardziej zniszczonych paznokciach zazwyczaj stosuje się najbardziej skomplikowaną metodę Eckle polegającą na wykonaniu negatywu paznokcia wykorzystując do tego masę silikonową, łyżkę i szybkoschnący, twardy gips. Proteza paznokcia jest przygotowywana ze specjalnej folii, właśnie na owym odlewie, a następnie montowana na paznokciu.

Warto zaznaczyć, że w ten sposób wykonane rekonstrukcje i protezy można polerować, piłować czy też malować, co na pewno ma duże znaczenie dla pań.

podolodzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here