W ostatnich latach wiele mówi się o ptasiej grypie. Za schorzenie to odpowiadają patogeny wywołujące choroby zakaźne u ptaków a powodem większości zarażeń jest wirus A/H5N1. Pierwszy raz dostrzeżono grozę tego wirusa w latach 90-tych ubiegłego wieku kiedy to w jego wyniku masowo padał drób na fermach hodowlanych w USA i państwach Europejskich. Jednemu z podgatunków wirusa, podtypowi – H5N1 – udało się przełamać barierę gatunkową. W wyniku tego procesu zarażenia nim wykryto wśród ludzi. Przebieg tego schorzenia jest dla człowieka tragiczny, wyniszcza organizm a w wielu przypadkach prowadzi też do śmierci. Z tego powodu powinniśmy zdobywać wiedzę o oznakach omawianej choroby.
Objawy ptasiej grypy – jak rozpoznać infekcję wirusem H5N1?
Pomimo, że ptasia grypa jest dość nowym schorzeniem i niewiele o niej wiadomo są pewne objawy, dzięki którym możemy ją rozpoznać.
Przede wszystkim choroba ta cechuje się wysoką gorączką. Temperatura ciała przy tej przypadłości przekracza zazwyczaj 39 stopni Celsjusza. Objawami towarzyszącymi zarażonemu w pierwszych godzinach rozwoju choroby są bóle gardła i kaszel. Wielu pacjentów zakażonych wirusem H5N1 w pierwszych dobach od zakażenia skarży się też na poważną niewydolność oddechową i ogólne osłabienie organizmu. Średnio u około 20% chorych na ptasią grypę stwierdzono wyniszczające organizm biegunki, wymioty, bóle brzucha jak również krwawienia z nosa i dziąseł. Po pięciu dobach trwania choroby u przeważającej liczby pacjentów rozwija się zapalenie płuc. W kolejnych dniach do wspomnianych wyżej niedyspozycji organizmu dochodzą zaburzenia pracy nerek i serca. To właśnie te objawy są najgroźniejsze gdyż ich pogłębienie zazwyczaj kończy się śmiercią.
Pomimo opisanych sposobów na rozpoznanie ptasiej grypy choroba ta wciąż pozostaje zagadką dla branży medycznej. Patogeny związane z ptasią grypą mają skłonność do nagłych i często trudnych do przewidzenia mutacji co utrudnia podjęcie leczenia czy stworzenie skutecznych sposobów na zapobieganie tej groźnej chorobie.

www.uroda.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here