Auschwitz tours – wycieczka dla turysty zza granicy

Auschwitz – Birkenau dla ludzkości jest smutną pamiątką i symbolem najgorszego terroru jakiego mogą dopuścić się ludzie wobec innych nacji. Położony na obrzeżach Oświęcimia, stworzony przez Niemców w roku 1940, automatycznie stał się częścią Trzeciej Rzeszy i jej przerażającej historii.

Oficjalnym powodem dla którego zdecydowano się otworzyć to miejsce była stale powiększająca się liczba aresztowanych Polaków i brak miejsc w więzieniach. Wiemy, że pierwszy transport dojechał do Auschwitz 14 czerwca 1940 roku, bezpośrednio z więzienia w Tarnowie. Pierwotne zakładano, że będzie to kolejny obóz koncentracyjny – Niemcy tworzyli je już od lat trzydziestych. Jednak z czasem przeistoczył się w ośrodek typu „Endlösung der Judenfrage”, co oznaczało miejsce „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Był to początek realizacji okrutnej wizji wyeliminowania społeczeństwa żydowskiego zamieszkującego ziemie okupowane przez III Rzeszę.

Na terenie obozu Auschwitz utworzone zostały bloki z podziałem na kobiety i mężczyzn, tutaj także rozpoczęło się eksperymentowanie z użyciem Cyklonu B jako narzędzia masowej zakłady, było to także miejsce dokonywania masowych rozstrzelań.

Natomiast w obozie Birkenau postawione zostało większość urządzeń masowej zakłady, gdzie życie straciło około milion osób pochodzenia żydowskiego. Był to jednocześnie największy obóz koncentracyjny, składający się z prawie 300 baraków. Szacuje się, że w roku 1944, więzionych było ponad 100 tysięcy osadzonych. A to wszystko na 200 hektarach.

Obóz koncentracyjny Auschwitz został założony „dla Polaków”. To też oni pojawili się tam jako pierwsi osadzeni. W roku otwarcia obozu znalazło się tam prawie 8 tysięcy osób, ogromna większość z nich była Polakami. Wtedy jeszcze niewielu było tam Żydów. Żeby zdać sobie sprawę ze skali napływu więźniów warto wiedzieć że do roku 1941 liczba ta urosła do 26 tysięcy a w 1942 już 197 tysięcy osadzonych stanowili sami więźniowie pochodzenia żydowskiego. To mocno wpłynęło na strukturę narodowościową obozu. W okresie szczytowego rozwoju Żydzi stanowili około 68% wszystkich osadzonych.

Łącznie w obozach Auschwitz i Birkenau życie straciło ponad milion osób.

Auschwitz i Birkenau

Co warto wiedzieć przed wyprawą do Auschwitz (Auschwitz tours)

Oba obozy dzieli około 3,5 kilometra. Ten dystans możemy pokonać korzystając z autobusu kursującego wahadłowo. Od kwietnia do października kursuje w odstępach 15 minut. Od listopada od marca, co 30 minut. Autobus jest bezpłatny dla wszystkich chętnych.

Jeśli wybierasz się tam własnym samochodem, możesz wybrać jeden z dwóch płatnych parkingów położonych niedaleko wejść.

Ciekawą alternatywą jest również pokonanie tego odcinka pieszo. W trakcie takiego marszu możemy przejść przez tereny przyobozowe, gdzie w czasie okupacji wybudowane zostały zakłady przemysłowe, magazyny, biura oraz pomieszczenia techniczne. Możemy tak obejrzeć również to co zostało po bocznicach kolejowych czy rampach. Tych na które przywożono wagony, pełne ludzi deportowanych do obozów.

Samo zwiedzanie Auschwitz tours

Żeby w pełni zrozumieć i poznać to miejsce zbrodni popełnionych na Polakach, Romach, Żydach i innych nacjach konieczne jest zwiedzenie obu części, zarówno Auschwitz jak i Birkenau. Na zwiedzenie każdej z tych części potrzeba przynajmniej półtorej godziny, ale warto zarezerwować więcej czasu aby móc się skoncentrować i wyciągnąć z tej lekcji jak najwięcej.

Na terenach, które są dostępne dla zwiedzających znajduje się większość obiektów należących do byłych obozów. Ze zwiedzania wyłączone są między innymi: budynki administracji, działy muzealne czy tzw. bloki rezerwatowe.

Zwiedzając Auschwitz tours warto poświęcić 15 minut na zobaczenie filmu dokumentalnego, który przedstawia pierwsze chwile po tym jak obóz został wyzwolony. A dla osób, które chciałyby dodatkowo poglębić swoją wiedzę o tej ważnej części historii – mogą skorzystać z licznych wykładów, seminariów czy warsztatów organizowanych przez  tutejsze Centrum Edukacji.

Zwiedzając tereny zawsze musimy pamiętać o zasadach zachowania jakie obowiązują nas w miejscach kultu historycznego.

Obowiązkowym punktem jest wystawa główna. Pierwsza stała wystawa, która powstała na terenie byłego obozu w 1947 roku, została zastąpiona obecną w 1955. Oprócz licznych fotografii, dokumentów i rzeźb znajdują się tam ważne historycznie elementy samego wyposażenie obozu. Takie jak: prycze, ubrania, liczne sprzęty.

Następnym ważnym przystankiem są ekspozycje narodowe. Każda z nich jest przedstawieniem tego tragicznego okresu oczami innego kraju, którego obywatele zginęli w obozie. I tak jako pierwszą stworzono ekspozycję Czechosłowacji, a zaraz po niej wystawę nardową Węgier. Następnie Związku Radzieckiego, Jugosławii, Belgii i Danii. Każda z wystaw była przygotowywana i projektowana przez specjalnie wybraną organizację lub reprezentację danego kraju.

Jest to ważne abyśmy mieli porównanie, mogli zobaczyć jak w tamtych czasach inne Państwa odbierały to co działo się na terenie dzisiejszej Polski. Jak walczyli, ginęli i jak stawiali opór przed okupantem.

Źródło informacji: https://redsonia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here