Jak utrzymać w czystości białe buty?

Czyszczenie białych butów wymaga regularnego stosowania odpowiednich substancji i dbania o ich czystość po każdym spacerze. Obuwie o jasnym kolorze narażone jest na przebarwienia, a każda plama jest na nich widoczna i trudna do wyczyszczenia. Profesjonalne środki do czyszczenia białego obuwia bywają drogie. Zamiast nich można wykorzystać naturalne substancje, które pozwalają przywrócić czystość białym butom.

1. Jak często czyścić białe buty?
Jasne obuwie najlepiej czyścić po każdym jego użyciu, szczególnie, gdy buty zostały zmoczone, zakurzone lub ubrudzone błotem lub solą w czasie zimy. Należy jednak pamiętać o tym, by nie używać zbyt często szorstkich gąbek czy szczotek, które po jakimś czasie mogą zmechacić materiał.

2. Jak zabrać się za czyszczenie białych butów?
Przed rozpoczęciem czyszczenia obuwia, należy wyciągnąć z niego sznurówki i w miarę możliwości zabezpieczyć przyszyte do nich ozdoby. Do czyszczenia takich butów przyda się szczoteczka do zębów i czyste szmatki.

3. Jakimi substancjami czyścić białe obuwie?
Do wyczyszczenia białych butów najlepszy będzie sok z cytryny, ocet zmieszany z wodą lub rozpuszczona w wodzie soda oczyszczona. Substancje te wyczyszczą większość zabrudzeń i nie zniszczą nawet delikatnego materiału. Sok z cytryny, roztwór octu lub sody należy nanieść na szczoteczkę do zębów albo czystą ściereczkę i pocierać nią buty tak długo, aż zabrudzenia znikną. Drugą szmatkę trzeba zwilżyć wodą i po wyczyszczeniu przetrzeć nią buty, aby pozbyć się pozostałości substancji użytych do usunięcia plam. Buty wykonane ze skóry lub zamszu powinno się po wyczyszczeniu wytrzeć do sucha suchą szmatką. Zdjęte z butów sznurówki można wyprać przy użyciu soku z cytryny, octu lub sody oczyszczonej, a następnie wypłukać je w czystej wodzie i pozostawić do wyschnięcia.

4. Jak suszyć buty?
Obuwie nie powinno być suszone na słońcu ani na grzejnikach. Promienie słoneczne mogą doprowadzić do powstania przebarwień, szczególnie gumowych części butów, z kolei gorący kaloryfer może spowodować pęknięcie materiału obuwia. Buty najlepiej suszyć w ciepłym, zacienionym i przewiewnym miejscu, na przykład na balkonie, jeśli nie będą narażone na działanie promieni słonecznych.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułPozbycie się malinki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here