Dlaczego kalibracja alkomatu jest tak ważna

Alkomat to urządzenie które powinno znajdować się na wyposażeniu każdego kierowcy lubiącego brać udział w zakrapianych imprezach. Posiadając miernik trzeźwości można w każdej chwili zmierzyć zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i jeśli jest on prawidłowy, wówczas bezpiecznie wsiąść za kółko. Warto pamiętać o tym, że każdy alkomat podaje w pełni wiarygodne wyniki tylko wtedy, gdy jest regularnie poddawany kalibracji. Na czym polega ten proces?

Dlaczego kalibracja alkomatu jest bardzo ważna?

Alkomat to takie urządzenie, które niejednokrotnie potrafi uchronić przed wieloma tragicznymi zdarzeniami na drodze. Warto go mieć zawsze pod ręką i badać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wówczas, gdy mamy wątpliwości co do swego stanu trzeźwości.

To bardzo przydatne urządzenie potrafi wskazywać w pełni wiarygodne wyniki tylko wówczas, gdy właściciel odpowiednio o nie zadba. Niezwykle ważna jest kalibracja alkomatu, zawsze wtedy gdy jest to konieczne.

Każdy, nawet znanej na rynku marki alkomat wymaga czasem wizyty w serwisie. Jego częste użytkowanie może bowiem przyczynić się do awarii i pokazywania niewiarygodnych wyników. Warto zatem zawsze, gdy istnieje taka potrzeba, zanieść alkomat do serwisu, gdzie profesjonaliści sprawdzą czy działa on poprawnie. A gdy będzie konieczne poddają go procesowi kalibracji. Tylko dobrze skalibrowany miernik trzeźwości potrafi wskazywać prawidłowe wyniki pomiaru trzeźwości.

Na czym polega kalibracja alkomatu?

Każdy miernik trzeźwości działa w podobny sposób. W celu zmierzenia zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu trzeba mocno dmuchnąć w ustnik. Wówczas za pomocą specjalnych czujników wskazuje on wysokość promili.

Alkomat operuje bardzo czułymi sensorami i w związku z tym jest bardzo delikatny. Może on rozkalibrować się z powodu nieprawidłowego przechowywania czy działania niskich lub wysokich temperatur. W takiej sytuacji konieczna jest kalibracja alkomatu. Proces ten polega na zestrojeniu wewnętrznego oprogramowania z sensorem miernika. W tym celu należy poddać to urządzenie specjalnym testom, które przy pomocy specjalnych symulatorów BAC sprawdzą jego wiarygodność. Częstotliwość kalibracji jest zależna do:

– modelu alkomatu

– rodzaju sensora

– sposobu użytkowania i przechowywania alkomatu

Zgodnie z zaleceniami producentów alkomaty najwyższej klasy należy kalibrować przynajmniej raz na pół miesięcy lub po wykonaniu ilości badań wskazanej w instrukcji obsługi. A modele niższej klasy należy kalibrować nieco częściej. Kalibracja jest konieczna zawsze wtedy, gdy:

– wynik jest inny niż 0,00 procent, a badana osoba nie spożywała alkoholu

– wynik wskazuje 0,00 procent, a badana osoba spożywała w krótkim odstępie czasu alkohol

– na wyświetlaczu pojawia się napis CAL

– miernik był przechowywany w temperaturze innej niż wskazuje instrukcja obsługi

Jeśli kalibracja jest wykonywana regularnie, to wówczas alkomat potrafi wskazywać w pełni wiarygodne wyniki oraz służyć niezawodnie przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here