katar

Katar jest zmorą, z którą niewątpliwie był do czynienia każdy człowiek. Szczególnie jesienią apteki są wręcz okupowane kichającymi i zasmarkanymi klientami, którzy szukają pomocy przy ciężkim wirusowym zapaleniu błony śluzowej nosa, zwanym powszechnie katarem. Czemu jesienią? Bo, wówczas pogoda jest szczególnie zmienna i człowiek powszechnie ubiera się nieodpowiednio do pogody.

Sygnały kataru

Najczęstszym symptomem kataru jest kichanie, świerzbienie oraz odczucie zatkanego nosa. Na początku zapalenia wydzielina z nosa jest dobra i wodnista, chory ma poczucie jakby lało mu się z nosa. Po upływie 2-3 dni wydzielina ta stoi się znacznie bardziej wartościowa i przybiera barwę żółtawą, czy zielonkawą. Jest to fakt na nadważenie bakteryjne. Początek kataru zwykle związany jest ze łzawieniem i uciskiem głowy. Zdarza się również, że stan zapalny przechodzi również na zatoki, wówczas jest ważniejszy kłopot. Jak mówi znane przysłowie katar czy leczony trwa tydzień, nie leczony siedem dni. Jeśli dojdzie do zapalenia zatok, przypadłość ta zupełnie się wydłuża. Chory czuje wówczas ucisk głowy, ucisk w okolicy czoła i dużej części nosa.

sposoby na katar - jakie skuteczne

Katar u dzieci

Katar u małych dzieci jest ważnym kłopotem dla rodziców, ponieważ maluch nie może sam wysmarkać i oczyścić nosa. Zazwyczaj oprócz kataru pojawia się dolegliwość przeziębieniowa, a wraz z nią pojawia się gorączka i ucisk głowy. Małe dzieci, które są katar, są również problem z oddychaniem. U dzieci drogi oddechowe są zdecydowanie krótsze, tak jak trąbki Eustachiusza. Z tego powodu zdecydowanie łatwiej o powikłania.

Leczenie kataru

Leczenie kataru zazwyczaj jest na celu przede wszystkim złagodzenie objawów i zapobieganie uczucia zatkanego nosa. Więc niejednokrotnie będący wybierają krople do nosa, w jakich znajdują się składniku obkurczające naczynia krwionośne błony śluzowej, która jest obrzęknięta. Krople do nosa mają ksylometazolinę, oxymetazolinę, nafazolinę, które udrażniają nos. Kłopotem jest ale to, że funkcjonowanie kropli jest dość krótkotrwałe. Zazwyczaj po upływie kilku godzin (czasem nawet dwóch), katar pojawia się ponownie. Należy wiedzieć, że nie potrzebne jest systematyczne aplikowanie kropli ponad sześciu dni. Robi to bardzo niekorzystnie na swoją błonę śluzową. Może również nastąpić zanik błony śluzowej nosa, co wiąże się z innym i problemowym leczeniem. Krople do nosa nie są również przeznaczone dla dzieci. Osoby, które je używają wiedzą, że szybko spływają do nosa. U najmniejszych iż to niekorzystnie wpłynąć na układ krążenia. Firmy farmaceutyczne wpadły to na pomysł produkowania żeli do nosa. Działają tak jak krople, jednak po wpuszczeniu ich do nosa, są w obrębie jam nie przedostając się do gardła. Od niedawna pojawiły się także pastylki na katar. Jeśli są wykorzystywane od początku choroby, rzeczywiście potrafią ograniczyć sygnały. Pastylki mają środek antyalergiczny i środek obkurczający naczynia krwionośne błony śluzowej. Zanim jednak zdecydujemy się na doustną walkę katarem, warto skonsultować to z swym specjalistą. Osoby cierpiące np. na choroby wieńcowe serca, nadciśnienie tętnicze, jaskrę, przerost gruczoły krokowego, nadczynność tarczycy i wielu innych, nie powinny wykorzystywać tego sposobu leków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here