Odchudzanie dzieci

Coraz więcej dzieci cierpi na nadwagę i otyłość. Najczęściej dodatkowe kilogramy spowodowane są małą aktywnością fizyczną oraz niezdrową dietą. Odchudzanie dzieci nie jest łatwe, powinno być przeprowadzane pod okiem dietetyka aby było bezpieczne i nie przyniosło skutków ubocznych. Nadwaga powoduje niestety mniejszą pewność siebie i wycofanie.
Złym pomysłem jest przeprowadzanie głodówek i agresywnych diet.
Niekiedy nadmierne tycie spowodowane jest różnymi chorobami. W tym przypadku przez rozpoczęciem diety konieczne jest odpowiednie leczenie i konsultacja u lekarza specjalisty.
Przede wszystkim dzieci powinny być aktywne fizycznie. Ważne, aby regularnie uczęszczały na zajęcia wychowania fizycznego. Nie należy zwalniać dziecka z zajęć wychowania fizycznego bez ważnych przyczyn. Warto zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia ruchowe, na przykład treningi piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, tenisa ziemnego lub lekcje pływania na basenie.
Warto całą rodziną spędzać czas bardzo aktywnie. Mogą to być piesze wycieczki, wycieczki rowerowe lub wspinaczka na ściance wspinaczkowej. Dobrym pomysłem są podróże i aktywne zwiedzanie.
Często strzałem w dziesiątkę jest kupno hulajnogi, rolek, wrotek lub deskorolki. Zachęca to dzieci do spędzania czasu aktywnie, na świeżym powietrzu.
Przede wszystkim należy zaszczepić w dziecku już od najmłodszych lat nawyk regularnego picia wody niegazowanej. Dziecko, które pije wodę niechętnie w przyszłości będzie sięgało po gazowane napoje i słodkie soki. Smak wody można urozmaicić poprzez dodanie ulubionych kawałków owoców lub kilku listków mięty.
Dzieciom, które nie lubią wody można przygotowywać soki samodzielnie przy pomocy sokowirówki. Soki mogą być przygotowane na przykład na bazie marchewki, jabłek, śliwek, nektarynek, pomarańczy, mandarynek czy też winogron. Domowe soki pozbawione są konserwantów, cukru, sztucznych barwników i polepszaczy smaku.
Dzieci nie powinny zbyt często spożywać fast foodów, słodkich batoników i słonych przekąsek. Do szkoły na drugie śniadanie warto przygotowywać dziecku kanapki samodzielnie. Najlepiej gdy składają się one z pieczywa pełnoziarnistego, warzyw, chudej wędliny lub białego sera. Pociecha chętnie sięgnie po kolorowe i apetyczne kanapki. Dodatkowo do pudełka z drugim śniadaniem warto dołożyć jabłko, banana, kilka pomidorków koktajlowych, pokrojonego w słupki świeżego ogórka, mandarynki lub paprykę.
Produkty bogate w błonnik dają uczucie sytości na długi czas, dzięki temu dziecko nie czuje napadów głodu.
Do picia można przygotować mu koktajl owocowy lub z owoców i warzyw. Koktajl z owoców jest słodki, z powodzeniem zastąpi czekoladę i inne przekąski ze szkolnego sklepu.
Oczywiście nawyki żywieniowe powinna zmienić cała rodzina. Dziecko uczy się sposobu żywienia od rodziców. Dlatego rodzice powinni odżywiać się zdrowo. Aby dziecko straciło kilka kilogramów, smażone i tłuste potrawy należy zastąpić potrawami gotowanymi lub przygotowanymi na parze. Do każdego posiłku warto dodawać owoce lub warzywa.

www.muscular.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here