Jęczmień na oku – co to jest i jak go leczyć?

0
1067

Zakażenie powiek, do którego dochodzi wskutek działania gronkowca, potocznie nazywane jest właśnie jęczmieniem. Choroby tej raczej nie da się pomylić z niczym innym. Ma ona bardzo charakterystyczny przebieg, ponieważ prowadzi do wystąpienia niewielkiego, aczkolwiek wyczuwalnego guzka, który pojawia się na powiece – przeważnie po jej zewnętrznej stronie, rzadziej po stronie wewnętrznej. Więcej na temat metod zdiagnozowania przypadłości mówi portal wrosinski.pl. W przypadku rozwoju jęczmienia na pewno kluczowa staje się szybka reakcja pacjenta. To on jest w stanie dostrzec (lub wyczuć) jako pierwszy, że ta choroba właśnie go zaatakowała i to on może podjąć od razu odpowiednie kroki do tego, by jak najszybciej się jej pozbyć.

Jęczmień na oku może wystąpić tak naprawdę u każdego. Choroby tej nie przypisuje się określonemu wiekowi, jednakże tak to już jest, że dużo częściej jest ona diagnozowana u dzieci niżeli u młodzieży czy osób starszych bądź osób dorosłych. Dość mocno są też narażeni na nią ludzie o wyraźnie obniżonej odporności. Tak to już bowiem jest, że jeżeli układ immunologiczny nie funkcjonuje prawidłowo i jest osłabiony, cały organizm staje się bardziej podatny na ataki grzybów, wirusów i bakterii. Gronkowiec należy natomiast do grupy bakterii, przed którymi tylko silny i mocny organizm jest w stanie samodzielnie się bronić. Jeżeli jest osłabiony, te wszystkie patogeny i drobnoustroje mogą go do woli atakować. A stąd już prosta droga do nabawienia się jęczmienia.

Jak rozpoznać jęczmień na oku? Jakie są podstawowe objawy tej choroby?

Pierwszy z nich, ten podstawowy, widać gołym okiem, bo jest nim właśnie charakterystyczny guzek, do którego powstania dochodzi na wewnętrznej lub zewnętrznej stronie powieki. Wraz z upływem czasu będzie on zmieniać swoją formę. Początkowo może przypominać maleńką grudkę w kolorze czerwonym, jednakże z czasem metamorfozie na pewno ulegnie jego barwa, która stanie się albo żółta, albo wręcz różowa. Tym zmianom będą towarzyszyć inne, znacznie mniej przyjemne reakcje. Jęczmień doprowadza zwykle do silnego zaczerwienienia i intensywnego łzawienia oka, może też powodować jego ból oraz wywoływać bóle i zawroty głowy. Objawem towarzyszącym jest tutaj stan podgorączkowy lub niewielka gorączka. Ogólnie rzecz biorąc chory czuje się źle i ma też wrażenie, jak gdyby cały czas jakiś przedmiot występował w jego gałce ocznej. Ten dyskomfort sam na pewno nie przeminie. Zamiast więc uciekać się do stosowania domowych metod na poradzenie sobie z jęczmieniem, lepiej od razu zgłosić się z tym problemem do lekarza, najlepiej od razu do okulisty.

Jak leczyć jęczmień na oku?

W wielu przypadkach tak naprawdę niczego szczególnego nie trzeba z nim robić, bo on sam po pewnym czasie znika, jednakże aby zapewnić sobie ulgę, warto zastosować jakieś środki z apteki, chociażby te przepisywane bez recepty. Zawsze dobrym pomysłem będzie też udanie się na konsultację do lekarza. Istnieją pewne bardzo skuteczne środki na jęczmień, ale one są już wydawane wyłącznie na receptę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here