Jak usunąć przypalony osad z żelazka?

Na pewno każdemu zdarzyło się kiedyś przyłożyć do prasowanego materiału zbyt gorące żelazko. Skutkiem takiego wypadku jest powstanie przypalonego osadu, który przy każdym kolejnym prasowaniu brudzi ubrania. Nawet, jeśli ubrania nie zostały wyprasowane zbyt gorącym żelazkiem, to częste używanie go powoduje osadzaniem się na płycie różnych osadów, które następnie ulegają przypaleniu. Usunięcie przypalonych śladów jest możliwe i proste, jeśli korzysta się z kilku wskazówek i sposobów.

1. Aby wyczyścić przypalone żelazko, konieczne jest jego odłączenie od prądu i wystudzenie. Tylko w ten sposób uda się usunąć przypalony osad i uniknąć poparzenia.
2. Jeśli na żelazku znalazła się substancja podobna do wosku, należy ponownie podłączyć żelazko i ustawić wysoką temperaturę. Na desce do prasowania powinno się rozłożyć gazetę i przyłożyć do niej nagrzane żelazko, a następnie przesuwać nim kilka razy w taki sposób, jak przy prasowaniu ubrań. Przypalony wosk powinien szybko przenieść się z żelazka na gazetę.
3. Substancje tłuste i oleiste najłatwiej usunąć szmatką z amoniakiem. Amoniak jest składnikiem proszku do pieczenia. Po usunięciu z żelazka tłustego osadu, należy wytrzeć je wilgotną szmatką.
4. Inne osady z łatwością usunie szmatka nasaczona octem lub octem zmieszanym z sodą spożywczą. Po wyczyszczeniu żelazka tymi substancjami, również należy pamiętać o przetarciu go później ściereczką zamoczoną w wodzie.
5. Zdarza się, że czarny osad znajdzie się w małych otworach żelazka. Użycie ostrych narzędzi, takich jak nożyczki, spowoduje porysowanie delikatnej płyty, dlatego do czyszczenia zakamarków najlepiej wykorzystać patyczki kosmetyczne. W razie potrzeby można nasączyć je octem.
6. Zabrudzony lub zakamieniony zbiornik żelazka można wyczyścić za pomocą wody z octem. Należy je pomieszać pół na pół, a następnie wlać do zbiornika żelazka, zamiast wody. Żelazko z taką mieszaniną trzeba włączyć i poczekać, aż część roztworu odparuje, po czym wylać jego resztę. Następnie kilka razy należy wypłukać zbiornik wodą w celu pozbycia się zapachu octu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here